"Duyguları Yiyeceklerle Bastırmayın"

Psikolog Zeynep Kamber, duygular ile yiyecekler arasındaki ilişkiyi yorumladı.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Duygularını yiyeceklerle ifade etmek ve besini duygularla iletişim aracı olarak kullanma döngüsü oluşabildiğini aktaran Kamber, duygusal yeme ve fiziksel yeme arasındaki ayrımı yapabilmenin, duyguları yutanları sınıflandırmada önemli olduğunu söyledi.

"Duygusal Yeme"

Çoğu besinin insanların mutlu olmasını sağladığına değinen Zeynep Kamber, “Ebeveynler, genellikle çocuklarının katı gıdaya geçiş zamanını ve hangi besinlerde sorun yaşadıklarını saatlerce konuşabilirler. Bu da şu soruyu akıllara getirir: Besinler hayatımızın merkezinde olduğunda, çocukların ruhunu besinle doyurma telaşı nedir? Bireyler, duygularını düzenleme süreçlerinde onlara yardımcı olması amacıyla birçok yöntem kullanır. Bunlardan bazıları işlevsizdir. Bu işlevsiz çözüm yollarından biri de kolay ve zahmetsiz yemeklerdir. Bu tüketimin başında karbonhidrat değeri yüksek fast foodlar gelebilir. Fast foodlar çabuk ve zahmetsiz ulaşımla mutluluk hormonu salgılayarak duygusal olarak stres altında kısa süreli bir rahatlama sağlıyor. Duygularını tanıyamamak ve ifade edememek duygusal yeme arasında bir bağlantı vardır.” diye konuştu.

"Kendine Yabancılaştırıyor"

Psikolog Zeynep Kamber, “Öfkelendiğinde bunu besinler üzerinden ifade etmeye çalıştığın zaman vücut hem duyguyu hem besini sindirememe sinyalleri gönderir ve duygusal yeme sonucu suçluluk hissi ortaya çıkar. Canın sıkıldığında tatlı yemek seni eğlendirir, üzgün hissettiğinde hamur işi yemek beynimizin ödül merkezini harekete geçirerek kısa süreli haz sağlar; aslında duyguların yerini yiyecekler alır ve yiyecekler seni eleştirmeyip yargılamaz. Ancak bir süre sonra bu besinler seni ele geçirerek kendine yabancılaşmanı sağlayabilir. Kendimizle olan bu bağı kaybettiğimizde, aslında kendimizi yiyecekler üzerinden beslemek yerine ruhumuzu şefkatli bir şekilde ne doyurur sorusunu sormalı ve duyguları ifade etmeyi öğrenmemiz bize yol gösterebilir.” Dedi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul

21 Mar 2024 - 12:50 Ordu/ Ordu- Sağlık

Mahreç  Tevfik Kul