Ekmekteki Tehlikelere Dikkat: Gıda Mühendisi Açıkladı!

Gıda Mühendisi Funda Alaybeyoğlu, ekmeklerde oynanan oyunlara dikkat çekerek, tam buğday ekmeğinde bile tağşiş yapıldığını vurguladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Ekmekteki Tehlikelere Dikkat: Gıda Mühendisi Açıkladı!
Ekmekteki Tehlikelere Dikkat: Gıda Mühendisi Açıkladı!
Haber albümü için resme tıklayın

Gıda Mühendisleri Odası Ordu İl Temsilciliği Eğitim Komisyonu Başkanı Gıda Mühendisi Funda Alaybeyoğlu, ekmeklere katılan katkı maddelerine ve ekmekte yapılan hileleri açıkladı.

“Kolaylık Olması İçin Katkı Maddeleri Katılıyor”

Ekmek yapımının aslında üç ana öğesi olduğunu ancak kolaylık sağlanması adına çeşitli katkı maddeleri katıldığını açıklayan Gıda Mühendisi Funda Alaybeyoğlu, “Aslına bakarsanız ekmek un, su ve tuzdan oluşan bir besin maddesi. Tabiki mayalama aşamasında verimi arttırmak için, ekmeğin daha fazla kabarmasını sağlamak için, daha beyaz olmasını sağlayabilmek için veyahut da geç bayatlamasını sağlamak için bazı katkı maddeleri kullanılıyor. Özellikle bu katkı maddeleri un üretiminde de uygulandığı gibi daha sonrasında fırıncılar tarafından da kullanıldığı oluyor” dedi.

Ekmekteki Tehlikelere Dikkat: Gıda Mühendisi Açıkladı!

Sağlık Açısından Tartışılan Katkılar Var”

Alaybeyoğlu, ekmekteki risklere de dikkat çekerek, “Ekmek grubunda da birtakım riskler var. Özellikle dikkat ederseniz aldığımız yerlerde bazı ekmeklerin rengi daha farklı oluyor. Fırından fırına değişiyor. Bu katılan katkı maddesi, renk verici bileşenlerle alakalı oluyor. Aslına bakarsanız kodeksin onayladığı fakat insan sağlığı tarafından da çok fazla tartışılan katkı maddeleri kullanılıyor” ifadelerini kullandı.

“Tam Buğday Ekmeği Bile Boyalı”

Tam buğday ekmeğine bile boya katıldığını belirten Alaybeyoğlu, “Özellikle tam buğday ekmeğinde boyar maddeler katıyorlar. Bir kere tam buğday tek renk olan bir ürün değildir. Yani tam buğday elinize aldığınız un olarak, baktığınız zaman tek renk yoktur. Dolayısıyla ondan elde ettiğiniz, ekmekle aslına bakarsanız kestiğinizde böyle homojen bir renk göstermez. İnsanların buna dikkat etmesi lazım. Ordu’da gerçekten tam buğday ekmeği satan yerler var. Araştırınca bulunabilir” diyerek açıkladı.

Ekmekteki Tehlikelere Dikkat: Gıda Mühendisi Açıkladı!

“Beyaz Ekmekte Gerekli Mineraller Yok”

Beyaz ekmekte birçok olması gereken vitamin ve minerallerin bulunmadığını ifade eden Alaybeyoğlu, şunları söyledi; “Vücudumuzda faydalanmak için ve maddelerin kazanılması için ekmeği yiyoruz. Vitaminleri ve mineralleri ne yazık ki beyaz ekmekte uzaklaştırılıyor. Yani asıl buğday tanesinin en verimli olan kısımları undan uzaklaştırılıyor ve geriye bize bir şey kalmıyor. Bu noktada da tam buğday tüketin ama beyaz etmek tüketmeyin diyebilirim.”

Ekmekteki Tehlikelere Dikkat: Gıda Mühendisi Açıkladı!

“Tam Buğday Ekmeğine de Dikkat”

Kimi yerlerden alınan tam buğday ekmeklerindeki sıkıntılara da değinen Alaybeyoğlu, “Tam buğday ekmeğini de doğru yerden alacaksınız ve renk konusuna dikkat edeceksiniz. Malt gibi boya maddeleri kullanılıyor. Bunlar da gıdaya uygun ürünler ama yanıltıcı ürünler oluyor. Aslına bakarsanız tam buğday diye alıyorsunuz ancak ürün tam buğday değil. Gıda sektöründe de böyle bir risk oluyor. Burada da denetimcilere iş düşüyor” diyerek dikkat edilmesini istedi.

Özel Haber: Soner Özdemir

21 Mar 2024 - 11:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir