Yazılımcı Nasıl Olunur?

Yazılımcı olmak isteyen ancak nereden başlaması gerektiğini bilmeyenler, kararsızlıkları nedeni ile yeni bir kariyere başlama sürecini uzatabilir. 3 ayda yazılım öğrenilir mi, diye soranlar öncelikle ilerlemek istedikleri alana karar vermelidir.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Yazılım öğrenerek hangi alanda kariyer yapacaklarını belirleyenler, buna uygun programlama dilini seçerek önemli bir adım atmış olur. Fakat yazılım diline karar verdikten sonra hangi kaynaklar aracılığıyla öğrenilebileceğini keşfetmelidir.

Günümüzde yazılım öğrenmek için birçok ücretli ve ücretsiz kaynak mevcuttur. İnternet üzerinden yazılım öğrenmek isteyen bir kişi, kısa bir araştırmanın sonucunda devasa bir kaynak yığınıyla karşılaşabilir. İlk bakışta öğrenmeyi kolaylaştırdığı düşünülen bu durum aslında yazılım bilmeyen kişiler için karmaşa yaratabilir. Çünkü internetteki kaynakları etkin bir biçimde kullanabilmek için nereden başlanması ve nasıl ilerlenmesi gerektiği bilinmelidir.

“3 ayda yazılım öğrenilir mi”, diye soranlar için vaktin önemli olduğu açıktır. Bu nedenle kısa sürede yazılım öğrenmek isteyenlerin tek başına çabalamak yerine bir mentor aracılığıyla öğrenmeye çalışması daha uygun olacaktır. Yazılım öğrendikten sonra iş hayatına atılırken özgeçmişinizde yer alacak bir sertifika ise yazılım mülakatı sırasında oldukça fayda sağlayacaktır. Ayrıca tamamlanan eğitim sonrası, staj yapmak, gönüllü bir projede kalmak ve pilot bir proje geliştirmek de oldukça faydalı olacaktır.

3 Ayda Yazılım Öğrenilir Mi?

Statista Research Department‘ın raporuna göre yazılım sektörünün 2023 yılı itibariyle değeri 659 milyar dolara ulaşmıştır. Bu miktarın 2028 yılına kadar 858 milyar doları aşacağı öngörülmektedir.  Bu nedenle yazılım sektöründe iş sahibi olmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

Yazılım sektöründe uzmanlaşmak için 3 ayda yazılım öğrenilir mi, sorusu sıklıkla dile getirilenler arasındadır. Yazılım alanında iş sahibi olup, sektörün avantajlarından bir an önce yararlanmak isteyenler kısa zamanda uzmanlaşmak istemektedir Peki gerçekten 3 ayda yazılım öğrenilir mi?

Bireylerin belli bir alanda uzmanlaşmak için harcadıkları süre farklılık gösterebilir. Öğrenmek için ayrılan süre ve kullanılan yöntem, süreyi belirleyen başlıca unsurlardır. Örneğin, günde iki saatini yazılım öğrenmeye harcayan bir kişi, her gün beş saatin üzerinde pratik yapan bir diğer kişinin gerisinde kalacaktır. Elbette bireylerin öğrenme arzusu, yazılıma olan ilgisi ve geçmiş deneyimleri süreç üzerinde etkilidir.

Üç ayda yazılım öğrenmek genel anlamda mümkündür ancak uzmanlık elde etmek için yeterli değildir. Üç ayda yazılımın temellerini kavramak ve sonrasında bilgilerini geliştirmek, yazılım uzmanı olmak isteyenler için doğru bir öğrenme şeklidir.

Yazılım öğrenirken deneyimli bir eğitmenden ders almak, sıfırdan yazılım öğrenmek isteyenler için fark yaratıcı etkiye sahiptir. Çünkü bir eğitmenden alacağınız eğitim sırasında yalnızca teorik bilgileri sistemik olarak öğrenmekle kalmayıp, sektörde karşılaşacağınız gerçek projeler üzerinde uygulamalar yapabilirsiniz.

20 Mar 2024 - 23:13 - Gündem

Mahreç  Soner Özdemir