Özgür Özel, Ordu’da Muhtarlar ve STK’lar ile Buluştu

Ordu’da iftar programında muhtarlar ve STK’lara seslenen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, fındığın başkentinin Ordu olduğunu ve CHP’nin fındık mücadelesini her daim sürdürdüğünü belirterek başkan adaylarına destek istedi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Özgür Özel, Ordu’da Muhtarlar ve STK’lar ile Buluştu
Özgür Özel, Ordu’da Muhtarlar ve STK’lar ile Buluştu
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Ordu’da muhtarlar ve STK’lar ile iftar sofrasında bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in muhtarlar ile STK’larla buluştuğu Ayzek Otel'deki iftar programına CHP Genel Başkan Yardımcısı Volkan Demir, CHP Ordu Milletvekilleri Seyit Torun, Mustafa Adıgüzel, CHP İl ve İlçe Teşkilatı, Ordulu muhtarlar ve Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri katıldı.

Özgür Özel, Ordu’da Muhtarlar ve STK’lar ile Buluştu

Özel: Fındık 4 Doların Üzerinde Olmalı

Ordulu Muhtarlara ve STK’lara seslenen Özgür Özel, Ordu’nun en önemli ürünü olan fındık hakkında açıklamada bulunarak, şunları söyledi;

“Ordu, merkezinde denize girilebilen tek yerdir ve fındığın başkentidir. Ordu, Türkiye'deki her üç fındıktan bir tanesinin üretiminin yapıldığı şehir olarak dünyadaki fındık pazar payımızın 120-130 milyar olduğunu düşünürsek, Türkiye'nin dünya fındığının yüzde yetmişini ürettiğini düşünürsek karşı karşıya olduğumuz hacim 100 milyar dolarlık bir hacimdir. Yüz milyar dolarlık hacim varken Türkiye'nin fındık ihracatından ellide biri fındık üreticisine bizlere kalırken, ellide kırk dokuzu dünya kartellerinin tasarrufuna bırakılmış durumdadır. Bu yüzden biz fındık konusunda uzun süredir verdiğimiz mücadeleyle fındığın 4 doların üzerinde tutulmasını, milletvekillerimizin, örgütümüzün ve sizlerin emekleri sağlamıştır. Ancak bir dünya devi fındık alıcısının rekabet durumunda yürüyen soruşturmasının tam bu süreçte kapatılmış olması fındık fiyatlarıyla ilgili aşağı doğru bir baskı sürecini başlatılabilmesi endişesini yaratmaktadır. Bir Cumhuriyet Halk Partisi olarak 4 doları taban kabul edecek bir mücadeleyi Orduyla birlikte sürdürme azmindeyiz.

Alan bazlı desteklemenin 10 yıldır 170 TL'de kalması kabul edilemez. Alan bazlı destekleme ilk ilan edildiğinde 2.80 TL olan mazotun ilk ödendiğinde 3.60 TL olan mazotun bugün 44.1 TL olduğunu hatırlatmak isterim. Dolar olarak da hesaplasanız, mazot olarak da hesaplasanız dönüm başına desteklemenin 2500 TL olması gerektiği ve 10 yıl değişmeyen bu alan bazlı desteklemeyle kabul edilebilir durumda değildir.

Ayrıca fındık bahçelerinin de 2B'ye kaydedilmesi sorunsalını beraberinde getirmektedir. Biz bundan sonraki süreçte de gerektiğinde Meclis'te, gerektiğinde basın toplantılarında, gerektiğinde daha önce yaptığımız üç günlük fındık yürüyüşünde olduğu gibi sahada, meydanda, Ordu’da ve Giresun'da savunmaya sizlerle birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Biz Ordu’yu seviyoruz, Orduluları seviyoruz.”

Ordu’da birçok ilçesiyle birlikte seçimi kazanmayı ümit ettiklerini sözlerine ekleyen Özgür Özel, “Memleketini seven yöneticilerin, Genel Başkan Yardımcım Volkan Demir, geçmiş dönem Başkan Yardımcımız Seyit Torun, milletvekilimiz Mustafa Adıgüzel hep birlikte büyük bir mücadele veriyorlar. Örgütümüzle birlikte Ordu’yu yerel yönetimlerde yönetmek istiyoruz. Ümit ediyorum bir daha sizinle bir araya geldiğimizde Altınordu ilçesini almış, Ordu'nun çok sayıda ilçesini almış ve Ordu Büyükşehir’i de almış oluruz. Adaylarımızı sizlere emanet ediyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Özgür Özel, Ordu’da Muhtarlar ve STK’lar ile Buluştu

Sana: Belediyecilikte Şeffaflık Olacak

CHP Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zekai Sana, konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

“Değerli dostlar, ilimizde yaşayan insanlarımızın söz sahibi olduğu bir belediyecilik anlayışı ile sizin paranızı sizler adına kullanmak ve doğru işler yapmak adına sizlere danışacağız. Belediyecilikte birinci prensibimiz bu olacak. İkinci prensibimiz ise şeffaflık olacak. Yani bu milletin parasını harcarken her şeyimiz açık ve seçik olacak. İhalelerimizden mal ve hizmet alımına kadar ne iş yaparsak kamuoyunu bilgilendireceğiz, bu milletin bir kuruşunu çarçur etmeyeceğiz, israf etmeyeceğiz, eşe dosta, yandaşa peşkeş çekmeyeceğiz, karanlık delikleri kara delikleri kapatacağız.

Ordu zor bir coğrafyaya sahip. Yol hakikaten ciddi bir problemimiz ve ben şunu iddia ediyorum ki bu kara delikleri kapattığımızda on yıldır yani büyükşehir kurulduğundan bu yana yapılamayan yol ve su gibi temel sorunları beş yılda tamamlamayı taahhüt ediyorum. Sizlere bir başka daha sözüm olacak. Bu coğrafyada en değerli madenimizi, yani altınımızın yüzde 95’ini alıp götüren ve bizim havamızı, toprağımızı, suyumuzu kirleten ve açık bir sömürgecilik olan madencilikteki bu sömürüye dur demek için, belediyenin yetkisinde olan maden ruhsatını iptal etmek ilk icraatlarımdan biri olacak.

Değerli dostlar, su insani bir ihtiyaçtır. Hava kadar zaruridir. Belediyenin sattığı su maliyetini geçmemeli. 10 Mart'ta bunu söyledik, 11 Mart'ta Ordu Büyükşehir Belediyesi suda yüzde 25 indirim yaptı. Biz yüzde elli söz vermiştik, göreve geldiğimiz takdirde Ordu bugünkü fiyatının yüzde 50 indirimli kullanacaktır.

Özet olarak söylemek istediğim şudur. Bu milletin parası bu millete harcanacak. Bu bütçedeki kara delikler kapatılacak, her şeyimiz açık ve şeffaf olacak ve katılımcı bir anlayışla bu orduyu yöneteceğiz.”

Özgür Özel, Ordu’da Muhtarlar ve STK’lar ile Buluştu

Akpınar: Vurguna, Talana Dur Diyelim

CHP Ordu İl Başkanı Bülent Akpınar da söz alarak, “Ülkeyi 22 yıldır talan ve rant ile götüren bu iktidara artık bir dur demenin zamanı geldi. Mübarek Ramazan ayındayız. Biz Cumhuriyet Halk Partisi başta genel başkanıyla beraber ülkemizdeki insanlarımıza kendi bildiğimiz doğruyu anlatmaya çalışıyoruz. Lütfen artık bu ülkedeki yapılan soyguna, vurguna, talana, bir dur diyelim” ifadelerini kullandı.

20 Mar 2024 - 21:05 Ordu/ Ordu- Siyaset

Mahreç  Soner Özdemir