Gıda Ürünlerinde Endişe Artıyor

TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, gıda ürünlerinde yaşanan taklit ve tağşişin arttığını belirterek tüketicileri uyardı.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sofraların temel gıda maddelerinin tamamına yakınının sahtesinin üretildiğini ileri sürdü.

Gıda ürünlerinde yaşanan taklit ve tağşiş konusunda uyarılarda bulunan Bayraktar, şunları ifade etti;

"Ucuz ürünlere Yöneliyor" 

Bu nedenle evdeki hesabın markete uymadığı, gıda fiyatlarının gündemden düşmediği bir dönemdeyiz.  Gıda fiyatlarının artmasıyla alım gücü düşen tüketiciler daha ucuz ürünlere yöneliyor.

Gıda Ürünlerinde Endişe Artıyor

"Sahte"

Bu durumu fırsat bilen bazı satıcılar gıda ürünlerinde hile ve sahtekarlığa daha fazla başvuruyor. Gerek merdiven altı yapılan üretimlerle gerekse taklit ve tağşiş yöntemiyle sözde ‘uygun fiyat’ adı altında satışa sunuluyor.

Sofralarda en çok tüketilen ve sağlıklı beslenmenin temelini oluşturan zeytinyağı, tereyağı, bal ve peynir taklit ve tağşiş yapılan ürünlerin başında geliyor. Tüketicilerin dengeli beslenmesinde önemli yeri olan ürünlerde taklit ve tağşişin artması sağlık sorunlarına neden olurken, güvenilir gıdaya ulaşma endişesi de artıyor.”

Bayraktar, taklit ve tağşişli gıdaya karşı denetimlerin sıklaştırılmasını da istedi. 

 

 

20 Mar 2024 - 22:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Burak Yıldız