ŞELORDER’den Oratoryo Gösterisi

Ordu'nun Şelaleler Şehri Derneği (ŞELORDER), Çanakkale Zaferi'nin anısına düzenlediği Çanakkale Destanı Oratoryosu ile büyük bir duygu ve anlam yüklü bir etkinliğe imza attı.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri

Şelaleler Şehri Ordu Derneği’nden (ŞELORDER) Çanakkale Zaferi’nin aziz kahramanları anısına Çanakkale Destanı Oratoryosu düzenlendi.

Çanakkale Zaferi’nin Aziz Kahramanları Anısına teması ile bir oratoryo hazırlayan ŞELORDER Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz, hazırladıkları çalışmanın motivasyonunu Çanakkale Zaferi’nden aldıklarını söyledi. 

Motivasyonumuz Çanakkale Zaferi

Yılmaz, “Çanakkale Zaferi, ulusumuzun her zaman ve şartta istiklali için mücadele azminin sembolü, birlik ve beraberlikle yazdığı destanın dünyada emsali az bulunan ve geleceğe ışık tutan bir nişanesidir. 18 Mart milli bir ruhla imkansızı başaran milletimiz için hem bir kutlama hem de zaferin büyük kahramanları için bir anmayı ifade etmektedir. Bizler bu milli ve kutsal mirası bizlere bırakan şehitlerimize duyduğumuz minneti dile getirmek, Şelaleler Şehri Ordu’dan Çanakkale Zaferi’nin Aziz Kahramanları’na bir saygı duruşunda bulunmak istedik.” sözleriyle çalışmanın motivasyonunu açıkladı.  

Grup Gönüllülerden Oluştu 

Prof. Dr. Yılmaz, Dernek olarak milli konularda da değer üretmeyi önemli bulduklarını aktararak, “Derneğimizin üyesi aynı zamanda danışmanı olduğum lisansüstü öğrencimiz yönetmen Selim UYAR böyle anlamlı bir fikirle geldi. En önemlisi de bir kısmı lisans öğrencimiz olmak üzere amatör gönüllülerden oluşan bir kadro ile derledikleri bir oratoryo metni üzerine çalışmaya başladıklarını söyledi. Gençlerimizin böyle önemli bir konudaki yürekten hassasiyeti ve gayretlerinden ciddi anlamda etkilendim. Dernek yönetimimizle projeyi destekleme kararı aldık” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

Oratoryo’nun sahnelenmesi sonrası belgesel drama formatında filmleştirileceğini belirten Yılmaz, “Çanakkale Destanı Oratoryosu” için kendilerine destek veren kamuda Ordu Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne, Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür, Sanat ve Turizm Daire Başkanlığı’na, Ordu Üniversitesi Rektörlüğü Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na, özel sektörde Karimex Gıda’ya teşekkür etti.

 

20 Mar 2024 - 20:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Burak Yıldız