Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı'ndan Yeni Maden Talebi

Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki şirketlerinden Orbel Madencilik şirketinin, bölgedeki madenlerine bir yenisini eklemek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na başvuruda bulunduğu bildirildi.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri


Cumhuriyet Gazetesi'nden Şeyda Öztürk'ün haberine göre, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler'e ait Orbel Madencilik şirketi, bölgede işlettiği madenlere yenisini eklemek için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na başvuruda bulundu.

Ordu'nun Madenlerle Kaplanması

TEMA Vakfı'nın verilerine göre Ordu'nun %74'ü maden ruhsatlı alanlarla kaplı durumda. Bentonit ocaklarının yoğunlaştığı bölgede son olarak Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Güler'den yeni bir maden talebi geldi.

21 Hektarlık Alan Maden Ocağı Olacak

Orbel Madencilik'in başvurusuna göre, 21.37 hektarlık orman ve şahıs arazisi içerisinde kalan alan maden ocağı olarak işletilecek. Projeye onay verilmesi halinde bölgede madencilik faaliyetlerine başlanacak.

6 Bin Hektarlık Alan Risk Altında

Şirketin Ordu'da halihazırda 6 bin 316 hektarlık maden ruhsatı bulunuyor. Bu durum, ilk projenin onaylanması halinde şirketin bölgedeki madencilik faaliyetlerini genişletme riskinin de ortaya çıkmasına neden oluyor.

Yaşam Savunucularından Uyarı

Yaşam savunucuları, ilk projenin onaylanmasının ardından şirketin bölgedeki faaliyetlerini genişletmesinin kolay olacağına dikkat çekiyor.

Dere Yatağına Müdahale İddiası

Proje tanıtım dosyasında bölgede birçok memeli, kuş ve bitki türünün bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca proje alanının içinden Damdan Gölü'nden Elekçi Deresi'ne bağlanan bir derenin de geçtiği görülüyor. Şirket, dere yataklarına herhangi bir müdahalede bulunulmayacağını savunsa da bu durum bölgedeki su kaynaklarının ve doğal yaşamın korunması açısından endişe yaratıyor.

20 Mar 2024 - 13:23 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Salih Can Ongun