Oruç Tutması Riskli Hastaları Açıkladı!

Kronik rahatsızlıkları olanları oruç konusunda uyaran Ordu Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, bu kişilerin doktorlarına sormadan oruç tutmamaları gerektiğini hatırlattı.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri

Ordu Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, Ramazan ayında bazı kişilerin oruç tutmasının sakıncalı olabileceğini söyledi.

Yıldırım, Ramazanda oruç tutması riskli olan kişilerin ya tutmaması ya da doktor kontrolü ve izni olması durumunda oruç tutması gerektiğini hatırlatarak, “Kronik hastalıkları olanların hekim onayı olduktan sonra Ramazana hazırlanmaları yerinde olacaktır. Onayı aldıktan sonra bireysel tedavi ve bireysel beslenme metotlarıyla oruçlarını rahatlıkla tutabilir" dedi.

“Bu Kişiler Oruç Tutamaz”

Dr. Yıldırım, Ramazanda kimlerin oruç tutamayacağı ile ilgili de şunları söyledi; “Düzenli ilaç kullanması gereken, ilaç saatleri iftar sahura göre ayarlanamayan hastalar, yakın zamanda geçirilmiş akut bir hastalık ve bunun sonucunda vücudun toparlaması için gereken bir süreye ihtiyaç duyulması durumunda, yakın zamanda ameliyat olmuş hastalar, şeker hastalığı, böbrek hastalığı, ileri evre karaciğer hastalıkları, kalp yetmezliği gibi kronik hastalıklar, mide veya bağırsak ülseri olanlar, kanser hastaları, gebeler özellikle ilk ve son trimestr, emziren anneler gibi geniş bir grubu sayabiliriz. Ancak bu konuda size en net bilgiyi hastalığınızı takip etmekte olan hekim verecektir.”

Ordu Hayat/Mustafa Özdoğru

20 Mar 2024 - 11:40 Ordu/ Ordu- Sağlık

Mahreç  Mustafa Özdoğru