"Türkiye Yüzyılında Ombudsmanlık ve Üniversiteler" Konulu Konferans

Ordu Üniversitesi Morfoloji Binası Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinlikte Kamu Başdenetçisi Avukat Şeref Malkoç'un "Türkiye Yüzyılında Ombudsmanlık ve Üniversiteler" konulu konferansı ve Filistin'e destek açıklamaları gündeme oturdu.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın


Ordu Üniversitesi (ODÜ) Morfoloji Binası Konferans Salonu'nda Kamu Başdenetçisi Avukat Şeref Malkoç tarafından "Türkiye Yüzyılında Ombudsmanlık ve Üniversiteler" konulu konferans düzenlendi.

Konferansa Kamu Başdenetçisi Av. Şeref Malkoç, Ordu Valisi Muammer Erol, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Celal Tezcan, ODÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, Cumhurbaşkanı eski Başdanışmanı İhsan Şener, il protokol üyeleri, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve davetliler katıldı.

Rektör Baş: "Hedefimiz Üniversitemizi Daha Üst Sıralara Taşımak"

Açılış konuşmasını yapan ODÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, 18. kuruluş yıl dönümünü kutlayan üniversitenin 14 fakülte, 12 meslek yüksekokulu, 3 enstitü ve 1 yüksekokul ile faaliyetlerini sürdürdüğünü söyledi. Hedeflerinin üniversiteyi bölgesinde, ülkesinde ve dünyada daha üst sıralara taşımak olduğunu vurgulayan Baş, "Sayın Kamu Başdenetçim, sıkça dile getirdiğiniz Şeyh Edebali'nin 'İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın' anlayışıyla öğrencilerimize iyi bir eğitim öğretim imkanı sunmanın gayreti içerisindeyiz." dedi.

 

Malkoç: "Türkiye Yüzyılı Üniversitelerin Öncülüğünde İnşa Edilecek"

Kamu Başdenetçisi Av. Şeref Malkoç ise 150 üniversitede ombudsmanlık topluluğu kurduklarını belirterek, "Sizler ailenizin iftiharısınız, Türkiye'nin umudu ve heyecanısınız. 21. yüzyıl Türkiye'sini sizler inşa edeceksiniz. Üniversiteler, toplumun rehberi, kalkınmanın, refahın, teknolojinin öncüsü; kültürün, sanatın, edebiyatın, bilimin yol göstericisidir. Türkiye Yüzyılı üniversitelerin öncülüğünde aklın, bilimin, tecrübenin yol göstericiliğinde inşa edilecektir." ifadelerini kullandı.

Malkoç Filistin'e Destek Verdi

Konuşmasında Filistin'de yaşanan insanlık dramına da değinen Malkoç, Filistin halkının var olma mücadelesi verdiğini söyledi. Malkoç, "Osmanlı Kudüs'te 400 yıl boyunca sadece bir manga askerle huzuru barışı sağladı. Nasıl sağladı, tabi ki adaletle sağladı. Filistinliler var olma mücadelesi veriyor; bebek, çocuk, kadın, sivil ayırımı gözetmeksizin bombalıyor. İsrail okulları, hastaneleri, camileri, kiliseleri ambulansları bombalıyor. Tarih boyu zalimlerin yaptıkları yanına kalmamıştır. İsrail öldürdükleri masum insanların, bebeklerin, çocukların, kadınların hesabını verecektir." diye konuştu.

Konferansın ardından Rektör Baş, Kamu Başdenetçisi Malkoç'a plaket takdim etti. Malkoç, Vali Erol ve Başkan Vekili Tezcan'ı da makamında ziyaret etti.

19 Mar 2024 - 21:30 Ordu/ Ordu- Eğitim

Mahreç  Salih Can Ongun