Fındık Üreticilerinin Korkulu Rüyası: Tedbir Şart!

Fındık üreticilerinin korkulu rüyası kahverengi kokarca hakkında uyarılarda bulunan Ziraat Yüksek Mühendisi Yasemin Yüksel Çelebi, Nisan ayıyla birlikte fındık bahçelerinde görülebileceğini ve önlem alınması gerektiğini vurguladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Fındığa ciddi zararlar veren kahverengi kokarcaların havaların ısınmasıyla beraber gün yüzüne çıkması üreticileri tedirgin etmeye başladı. Bazı evlerde ve kapalı alanlarda görülen kahverengi kokarcalara karşı uzmanlardan bireysel mücadele çağrısı geldi.

Ziraat Yüksek Mühendisi Yasemin Yüksel Çelebi, Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerinin yanı sıra üreticilerin de zaman kaybetmeden bireysel mücadeleye başlaması gerektiğini söyledi.

Fındık Üreticilerinin Korkulu Rüyası: Tedbir Şart!

“İstilacı Bir Böcek”

Kahverengi kokarcanın Ordu’nun geçim kaynağı olan fındık üzerinde de olumsuz etkiler bıraktığını aktaran Çelebi, “İstilacı bir böcek türü olan kahverengi kokarca, birçok kültür bitkisi için tehlikeli zararlılardan biri olup;  tarım ürünleri, kabuklu yemişler, sebzeler ve süs bitkileri dahil olmak üzere yaklaşık 300 bitkide önemli zararlara sebep olmaktadır. Türkiye'de kahverengi kokarcanın son zamanlarda ortaya çıkması ve yayılmaya devam etmesi, fındık üretimi açısından ciddi anlamda potansiyel bir tehdit oluşturmaktadır.” diye konuştu.

“Çiftçiler Bilinçli Olmalı”

Yasemin Yüksel Çelebi, mekanik mücadelenin yanında ilaçlı mücadelenin de yapılmasının gerektiğinin altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü; “çiftçilerimizin bu konuda bilinçli olmaları gerekmektedir. Havalarında ısınmasıyla birlikte, kışlaklarda barınan kahverengi kokarca bahçe ve tarlalarda bulunan ürünlere zarar vermeye, yaşam alanlarımıza girerek yaşam kalitemizi etkilemeye başlayacaktır. Bu zararı en aza indirmek için mekanik mücadelenin yanında ilaçlı mücadele yapılmaktadır. Üreticilerimizin depo, garaj, çatı gibi kapalı alanları mutlaka ilaçlamaları gerekmektedir. Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün yapmış olduğu mücadelenin yanında bireysel mücadele önem arz etmektedir. Üreticilerimizin daha detaylı bilgi ve doğru uygulama için uzman Ziraat Mühendislerinden yardım almalarını öneririm.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber)

19 Mar 2024 - 14:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul