“Artık Yumurta Lüks Oldu”

Ramazan ayında yumurta fiyatlarının da arttığına dikkat çeken Ordu Yumurta Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, “Bu süreçte dar gelirli vatandaş için yumurta almak lüks haline geldi” dedi.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri

Ramazan ayıyla birlikte artan girdi maliyetleri, yem ve akaryakıta üst üste gelen zamlar derken yumurtanın tane fiyatı 5.5 lirayı buldu.

Ordu Yumurta Üreticileri Derneği Başkanı Yusuf Uzunlar, yumurtanın, herkesin ihtiyaç duyduğu temel besinlerden ve en ucuz protein kaynaklarından biri olduğunu söyleyerek; “Ancak geldiğimiz bu süreçte dar gelirli vatandaş için yumurta almak lüks haline geldi” dedi.

Uzunlar, Yumurta fiyatlarındaki artışın sebebinin hammaddenin yurtdışından gelmesinden kaynaklandığını, ayrıca akaryakıt ve diğer girdi maliyetlerin de yükselmesiyle birlikte Ramazan ayında yumurta fiyatlarının arttığını ifade etti.

“Maliyetler Karşısında Fiyatlar Normal”

Yumurtanın adet fiyatının 5.5 liraya ulaştığına dikkati çeken Yusuf Uzunlar; “Üretici olarak yumurtanın tanesini ucuza satarsak alan çok var ama bu bizi kurtarmıyor. Diğer türlü de alıcı zor bulunuyor. Üretici arada kaldığı için şu an birçok kişi elindeki tavuk sayısını azaltmaya başladı. Böyle giderse bu sistem çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktır. Şu an gezen tavuk yumurtasının tanesini 5.5 lira civarında bir fiyattan satıyoruz. Maliyetler karşısında bu fiyatlar normal.” diye konuştu.

Devam Ettirmeye Çalışıyoruz”

Yumurtacılık işini zar zor devam ettirmeye çalıştıklarını belirten Uzunlar, şunları söyledi; “Kötü ekonomik şartlara rağmen tavuklarımızı elimizde tutmaya çalışıyoruz ama bu çok zor. Şu anda bu iş yapılacak durumda değil. Bir şekilde devam ettirmeye çalışıyoruz ama bu böyle gidecek gibi de durmuyor. Yumurta üreticiliğinin devam ettirilmesi için üreticilerin mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Üreticilere yem desteği verilebilir. Uzun vadeli düşük faizli krediler verilebilir. Bunun dışında yumurta üreticileriyle görüşülerek ortak bir akıl, çözüm yolu bulunabilir. Yoksa serbest sistem köy yumurtacılığı sektörü biter. Maalesef durum budur.”

Ordu Hayat/Mustafa Özdoğru

19 Mar 2024 - 12:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Mustafa Özdoğru