Trabzonspor - Fenerbahçe Maçının Ardından Muhtemel Cezalar

Trabzonspor - Fenerbahçe maçının ardından yaşanan olaylar ve olası cezalar spor hukukçuları tarafından değerlendirildi. Spor Hukukçusu Anıl Dinçer ve Spor Hukuku Avukatı Burak Kocagöncü, olayların ardından çıkabilecek muhtemel cezaları Spor Arena'ya değerlendirdi. Tahminler arasında, futbolculara ve taraftarlara yönelik muhtemel cezalar ile saha kapatma cezaları bulunuyor.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri
 Trabzonspor - Fenerbahçe Maçının Ardından Muhtemel Cezalar
Haber albümü için resme tıklayın

Trabzonspor ile Fenerbahçe arasında oynanan maçta yaşanan olaylar ve olası cezalar, spor hukukçuları tarafından değerlendirildi. Spor Hukukçusu Anıl Dinçer ve Spor Hukuku Avukatı Burak Kocagöncü, yaşanan olayların ardından çıkabilecek muhtemel cezaları Spor Arena'ya değerlendirdi.

 Trabzonspor - Fenerbahçe Maçının Ardından Muhtemel Cezalar

Anıl Dinçer, "PFDK muhtemelen tüm maç görüntülerini izleyecek ve maç öncesi, sırası ve sonrasında olanların raporunu çıkaracaktır. Futbolcuların tribünlere yönelik tahrik edilip edilmediğine bakılacak. Futbolculara yapılan ciddi ve açık bir saldırı var. Maç boyunca tribünlerden madde atılıyor. Bunlar haksız tahrik kapsamında değerlendirilecektir. Futbolcuların karşılık vermesinin bir kısmı meşru müdafaa olarak nitelendirilebilir. Ancak, kontrolsüz şekilde taraftarlara saldıran ve taraftar kovalayanlar hakkında Futbol Disiplin Talimatı madde 36 – sportmenliğe aykırı hareket (1-3 maç ceza) uygulanacaktır. Bunlara ayrıca Futbol Disiplin Talimatı madde 45 – kavga da uygulanabilir. Bunun cezası ise daha ağırdır, 3-5 maç ceza. Benim tahminim 2-4 maç arası bir ceza verilmesi ve haksız tahrik ve takdiri indirim nedenleri uygulanarak cezaların yarı yarıya indirilmesi" dedi.

 Trabzonspor - Fenerbahçe Maçının Ardından Muhtemel Cezalar

Kocagöncü ise, "Seyircilerin sahaya girip futbolculara saldırması ve darbetmesi adli bir vaka. Bence bu kişilerin ömür boyu seyirden men edilmesi gerekli, ciddi para cezası da alacaklardır. Ama ana kısım adli ceza. Saldırı var, yaralamaya teşebbüs var, birçok suç unsuru bir arada. Savcılık gerekeni yapacaktır. Bu saldırının toplu ve organize olması ise suçları ağırlaştıracaktır. Türk Ceza Kanunu açık; Kasten yaralama TCK madde 86/1 de '' (1) Kasten başkasının vücuduna acı veren veya sağlığının ya da algılama yeteneğinin bozulmasına neden olan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." şeklinde konuştu.

Yaşanan olayların ve olası cezaların futbol camiasında büyük yankı uyandırması bekleniyor.

18 Mar 2024 - 21:39 - Spor

Mahreç  Salih Can Ongun