LGS Başvuruları Başladı

Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çağrıda bulundu: "Liselere Geçiş Sistemi başvuruları başladı. Son tarih 29 Mart."

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Ordu Altınordu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav başvurularının başladığını duyurdu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen takvime göre, 2 Haziran'da gerçekleştirilecek olan sınav için başvurular, 29 Mart tarihine kadar "e-Okul" üzerinden isteğe bağlı olarak yapılacak.

2023- 2024 eğitim öğretim yılı sonunda gerçekleştirilecek olan merkezi sınav, resmi ve özel ortaokullar ile imam hatip ortaokullarının 8. sınıfındaki öğrencileri kapsayacak. Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları, mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına öğrenci seçmek amacıyla düzenlenecek sınav, öğrencilerin okuduğunu anlama, yorumlama, problem çözme ve analiz yapma gibi becerilerini ölçecek nitelikte sorulardan oluşacak.

Başvuruların "e-Okul" üzerinden yapılacağı belirtilirken, okul müdürlüklerinin başvuru sürecinde öğrencilere rehberlik edeceği ifade edildi. Başvuruların okul müdürlükleri tarafından onaylanmasının ardından sonuçlar 28 Haziran'da açıklanacak. Öğrencilerin sınav giriş belgeleri ise 24 Mayıs'tan itibaren elektronik ortamdan alınacak ve onaylandıktan sonra teslim edilecek.

Sınavın birinci oturumu 9.30'da, ikinci oturumu ise 11.30'da başlayacak ve öğrencilere toplam 50 soru sorulacak. Sonuçlar ise 28 Haziran'da açıklanacak. 

18 Mar 2024 - 14:30 Ordu/ Ordu- Eğitim

Mahreç  Sibel Yılmaz