Ordu’da Kira Fiyatları Uçuyor!

Ordu’da uzun bir süre imar sorunu yaşanmasından dolayı şu an kiralık daire sıkıntısı olduğunu ifade eden Gayrimenkul uzmanı Tuncay Yılmaz, bu yüzden de fiyatların afaki derecede arttığını söyledi.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri

Yaklaşık 2 yıl boyunca Ordu’da devam eden imar sorunu yüzünden yeni konut imal edilmediği için kiralık daire sayısı azalırken, fiyatları da artmaya devam ediyor. Ancak elinde dairesi olan ev sahipleri de konutlarını daha pahalı fiyatlara kiralamak için acele etmiyor.

“Arz Talep Meselesi”

Ordu’nun yapı stoku sorununa dikkat çeken Tuncay Yılmaz, ‘Ordu’da kiralık daire fiyatlarının afaki derecede artmasının ana sebebi imar sorunudur’ diyerek şu açıklamalarda bulundu; “Bu bir arz talep meselesidir. Eğer bir ürün üretilip, piyasada bolluğa neden olamıyorsa, ürün azsa, talep fazlaysa, insanlar sunulan fiyatların azlığına çokluğuna bakmadan ihtiyaçlarını karşılamak adına mecburi olarak o dairelere yöneliyorlar. Hatta burada pazarlık kriterleri minimum seviyelere kadar düşmüştür.”

“Artık Pazarlık Payı Yok”

Yılmaz, konut sahibi insanların dairelerini satarken ya da kiraya verirken acele etmediğini ve yüksek fiyatlar istediğini belirterek artık pazarlık payının kalmadığını söyledi.

Yılmaz, sözlerini şu şekilde tamamladı; “Satılık bir dairede 2 yıl evvel yüzde 10’lara varan pazarlık payı varken, şimdi bu pay yüzde 2-3’lere kadar düşmüştür. Çünkü elinde ürün olan biliyor ki, piyasaya yeni ürün çıkmadıkça benim malım yüksek değerden satıcı bulacaktır. Bu aynı zamanda kiralıklarda da böyle. İnsanlar toplu yaşam alanları, site ortamları, asansörlü binalar, otoparklı alanlar, merkeze kolay ulaşım mesafesinde olan alanlar, bu arz talebin ana unsurlarını oluşturmaktadır. Ordu’da şu an 1+1 50 m2 bir dairenin kiralık fiyatı 7-8 bin, 2+1 80-120 m2 aralığındaki bir daire 12-13 bin, 3+1 konumundaki daireler ise 15-20 bin TL aralığında alıcı bulmaktadır.”

Ordu Hayat/Mustafa Özdoğru

18 Mar 2024 - 13:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Mustafa Özdoğru