Ordu Şehitliği Ziyaret Edildi

18 Mart Çanakkale Zaferi dolayısyla Ordu Şehitliği'nde program düzenlendi. Şehitlik de mezarlara karanfil bırakıldı.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Ordu Şehitliği Ziyaret Edildi
Ordu Şehitliği Ziyaret Edildi
Haber albümü için resme tıklayın

18 Mart Çanakkale Zaferi adına Ordu Şehitliği'ne Çelenk sunma Töreni gerçekleştirildi. 

Programa, Ordu Valisi Muammer Erol, Emmniyet Müdürü Atilla Aksoy, Jandarma Komutanı Numan Öksüz, Ordu Üniversitesi Rektörü Orhan Baş, Ordu İl Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Altınordu Kayamakamı Erkan Karahan, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Ordu Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Celal Tezcan, İl Sağlık Müdürü Dursun Tüzün, İl Milli Eğitim Müdürü  Mehmet Fatih Vargeloğlu, İl Müftüsü İsmail Çiçek, Ordu Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, Gazilerimiz, İl Tarım Müdürü Kemal Yılmaz, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Ali Gümüşkaya, POLŞAD  Başkanı Şenel Şahin, Harp Mamulü Gaziler Şehit Dul Yetimleri Derneği Başkanı Nurettin Kokrmaz katıldı.

Ordu Şehitliği Ziyaret Edildi

 

Programın akışı, Valilik, Büyükşehir Belediye Başkanlığı Türkiye Harp Malulu Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Ordu Şubesi Türkiye Muharip Gaziler Derneği Ordu Şubesi ve Polis Şehit aileleri ve Malul Gazileri Derneği'nin çelenk sunumu, saygı duruşu, tören takımı ve Kürtler Marşı ile Al Bayrağımız göklere çekildi. Saygı atışı yapıldı. Jandarma üst çavuş Bayram Akşahin tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Şehitlik Özel defteri Valii Muhammer Erol tarafından imzalandı. Kuran-ı Kerim tilaveti okundu ve şehitlik ziyaret edildi. Çelenklerin sunumu gerçekleştirldi. 

Günün anlam ve önemini belirten yazıyı okuyan Jandarma üst çavuş Bayram Akşahin, şu ifadelere yer verdi; 

"Çanakkale Zaferi'nin 109. yıl dönümünde Türkiye Cumhuriyeti'nin sonsuza kadar sürecek varlığının manevi simgesi olan aziz şehitlerimizi minnet ve şükranla andığımız bu anlamlı gündeyiz. Türk milletinin tarihindeki her sayfa, altın harflerle yazılmış destanlarla doludur. Niğbolu'dan başlayarak Kosova'ya, Çaldıran'dan Çanakkale'ye, Gaziantep'ten Kahramanmaraş'a kadar uzanan bu destanlar, kahraman şehitlerimizin ve kıymetli gazilerimizin fedakarlıklarıyla şekillenmiştir. 

Ordu Şehitliği Ziyaret Edildi

"Kararlılığını Gösterdi" 

Çanakkale Zaferi, teknik üstünlüğün değil, vatan ve ulus sevdasının, mertliğin, cesaretin ve fedakarlığın zaferidir. Çanakkale, Türk milletinin tarih sahnesine yükselişinin ve Cumhuriyet'in önsözüdür. Bu savaş, Türk milletinin asla bitmeyen askeri gücünü ve kararlılığını tüm dünyaya göstermiştir.

Çanakkale'deki büyük mücadele, Türk harp sanatının zirvesi olan kahramanlar ve askeri dehaların yetiştiği bir okuldur. Türk askerinin gösterdiği insanüstü cesaret ve soğukkanlılık, dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir olaydır. Atatürk'ün anlatımıyla, Çanakkale'deki Türk askerinin ruh kuvveti, hayret ve övgüye değer bir örnektir.

Şehitlik, insanın ulaşabileceği en yüksek mertebedir. Vatan ve bayrak uğruna canlarını feda eden kahraman şehitlerimiz, her zaman minnetle anılacaktır. Onların hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, ruhlarına rahmet diliyoruz." 

Şehit mezarlıklarına karanfil bırakılmasıyla program sona erdi.  

Ordu Şehitliği Ziyaret Edildi

18 Mar 2024 - 10:53 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz