Ordu'da Tarihe Dokunuş: Asakir-i Şahane Palaskaları

Ordu'da deri ustası Şekip Duran, Çanakkale Savaşı'nda kahraman Mehmetçiklerimizin kullandığı "Asakir-i Şahane" palaskalarını yeniden üretiyor. Bu özel çalışma, şehitlerimizi anmak ve tarihi mirası yaşatmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri
Ordu'da Tarihe Dokunuş: Asakir-i Şahane Palaskaları
Ordu'da Tarihe Dokunuş: Asakir-i Şahane Palaskaları
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu'da deri ustası Şekip Duran, Çanakkale Savaşı'nda kahraman Mehmetçiklerimizin kullandığı "Asakir-i Şahane" palaskalarını aslına uygun olarak yeniden üretiyor. Bu anlamlı çalışmayla Çanakkale ruhunu yaşatmayı ve şehitlerimizi anmayı amaçlayan Duran, her palaskayı el işçiliğiyle özenle hazırlıyor.

Ordu'da Tarihe Dokunuş: Asakir-i Şahane Palaskaları

Tarihi Bir Miras Yeniden Canlanıyor

Duran, üzerinde "Asakir-i Şahane" yazısı ve ay-yıldız bulunan kemer tokalarını ve palaskaları eski usullere göre, teknolojik alet kullanmadan el işçiliğiyle yapıyor. 60 yaşındaki usta, askerlik yıllarında gördüğü bu palaskalardan etkilenerek, aynılarını üretmeye karar vermiş.

Her Palaska Bir Emek Hikayesi

Palaskaların yapımının 3 gün sürdüğünü ve her aşamasında el işçiliği kullanıldığını belirten Duran, "Bu kemerlerin hikayesini herkesin bilmesini istiyorum. Kalıptan yapım, eskitme, pirinç üzerindeki tesviyeler ve kemer derisinin işlenmesi tamamen bana ait." diyor.

Çanakkale'den Ordu'ya Uzanan Bir Anlamlı Yolculuk

Asakir-i Şahane palaskalarını ilk kez Çanakkale'de askerlik yaparken gördüğünü ve çok etkilendiğini anlatan Duran, "Bu palaskaları tekrar günümüze getirmek ve kahraman ecdadımızı yâd etmek için bu işe başladım." diyor.Ordu'da Tarihe Dokunuş: Asakir-i Şahane Palaskaları

Gelecek Nesillere Bir Armağan

Duran, yaptığı palaskaların gelecek nesillere aktarılmasını ve bu sayede Çanakkale ruhunu yaşatmayı istediğini dile getiriyor. "Mehmetçiklerimizin kullandığı bu palaskaları günümüzde de gündeme getirerek elimden geleni yapıyorum. Bu mirasa sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmak hepimizin görevi."Ordu'da Tarihe Dokunuş: Asakir-i Şahane Palaskaları

Doğru Bakımla 100 Yıl Ömür

Duran, palaskaların doğru şekilde bakıldığında 100 yıla kadar kullanılabileceğini söylüyor. "Palaskalar bitkisel yağ ile belli aralıklarla bakılmalı. Yapım aşamasında da yağladığım için deri çatlamaz ve küflenmez."

18 Mar 2024 - 09:51 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Salih Can Ongun