Türk Sanat Müziğinin Değerli İsmi Hayatını Kaybetti

Türk müzik dünyasının sevilen ismi, Devlet Sanatçısı Nesrin Sipahi'nin vefatı sevenlerini derin bir üzüntüye boğdu. Yaşa Fenerbahçe marşının seslendiricisi olan sanatçı, 89 yaşında aramızdan ayrıldı. Nesrin Sipahi'nin müzik kariyeri ve hayatı hakkında detaylar haberimizde.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri
Türk Sanat Müziğinin Değerli İsmi Hayatını Kaybetti
Haber albümü için resme tıklayın

Türk sanat müziğinin sevilen ismi, Devlet Sanatçısı Nesrin Sipahi, 29 Ekim 1934 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Müzik eğitimine klasik batı müziği ve şan dersleri alarak başladı ve kısa sürede yeteneğiyle dikkat çekti. Büyük bestekâr Şerif İçli'den aldığı derslerle müzik kariyerine sağlam bir temel attı.

Türk Sanat Müziğinin Değerli İsmi Hayatını Kaybetti

1953 yılında TRT Ankara Radyosu'nda kadrolu sanatçı olarak göreve başlayan Nesrin Sipahi, kariyeri boyunca birçok unutulmaz esere imza attı. İlk plağı "Bir rüzgârdır gelir geçer sanmıştım" ile müzik dünyasına adını yazdırdı. Ayrıca, 1965 yılında Tamer Yiğit'le başrolünü paylaştığı "Kalbimdeki Serseri" adlı müzikal filminde de yer aldı.

Nesrin Sipahi'nin en bilinen eserlerinden biri olan "Yaşa Fenerbahçe" marşı, 1974 yılında Fenerbahçe futbolcularıyla kulübün bilinen ilk marşı olarak söylendi ve hala Fenerbahçe taraftarları tarafından coşkuyla söylenmektedir.Türk Sanat Müziğinin Değerli İsmi Hayatını Kaybetti

Devlet Sanatçısı unvanına sahip olan Nesrin Sipahi, Türk müziğine büyük katkılar sağladı. Uzun yıllar gazinolarda assolistlik de yapan sanatçı, müziğe olan katkılarından dolayı birçok ödül aldı. Kültür Bakanlığı tarafından 1998 yılında devlet sanatçısı unvanı verilen Sipahi, 2016 yılında ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülü'ne layık görüldü.

Türk sanat müziğinin unutulmaz ismi Nesrin Sipahi, 89 yaşında hayata veda etti. Onun eserleri ve sanatı, Türk müzik dünyasında her zaman yaşamaya devam edecek.

17 Mar 2024 - 14:33 - Kültür & Sanat

Mahreç  Salih Can Ongun