Çanakkale'de Göçmen Botu Battı! Çok Sayıda Ölü Var

Çanakkale'nin Eceabat açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan bir botun alabora olması sonucunda 5'i çocuk 21 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi ise kurtarıldı. Olayın ardından Sahil Güvenlik ekipleri ve diğer ilgili kurumlar arama kurtarma çalışmalarına başladı.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri


Çanakkale'nin Eceabat açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan bir bot alabora oldu. Acı olayda 5'i çocuk 21 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi ise kurtarıldı.

Olay Nasıl Gelişti?

Edinilen bilgiye göre, Eceabat açıklarında seyreden bir bot, aşırı yük ve dalgaların etkisiyle alabora oldu. Botta bulunan düzensiz göçmenlerden 5'i çocuk 21 kişi hayatını kaybetti. 4 kişi ise Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Arama Kurtarma Çalışmaları Sürüyor

Batan bottan denize düşen göçmenleri kurtarmak için Sahil Güvenlik ekipleri tarafından arama kurtarma çalışması başlatıldı. Çalışmalara Kıyı Emniyeti, AFAD, Jandarma ve AKUT da destek veriyor. Kurtarma çalışmaları sürerken, botun battığı bölgeden kıyıya kadar olan alanda Sahil Güvenlik ekipleri dron ile havadan tarama yapıyor.

Vali Aktaş'tan Açıklama

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, botun Eceabat açıklarında battığını ve kendisinin de bölgede olduğunu söyledi. Botun gece saatlerinde battığını, ihbarın ise sabah yapıldığını belirten Aktaş, "İhbarı alır almaz da tüm unsurlar bölgeye intikal etti. Helikopter, uçak, Sahil Güvenlik'in, Kıyı Emniyeti ve diğer kurumların unsurları bölgeye sevk edildi. 2 kişi kendi imkanlarıyla kurtulmuş. 2 kişiyi de Sahil Güvenlik ekipleri kurtardı. Hatta birisini bizim olduğumuz tekneye aldık. Kurtarılanları hastaneye sevk ettik." dedi.

Can Kaybı 21'e Yükseldi

Batan bottan denize düşüp boğularak can verenlerin sayısı 21'e yükseldi.

Valilikten Açıklama

Çanakkale Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada ise Eceabat-Gökçeada açıklarında düzensiz göçmenleri taşıyan botun alabora olduğu belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"1 uçak, 2 helikopter, 1 İHA ve Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı 9 bot, diğer kurumlara ait 9 bot olmak üzere toplam 18 bot ve 502 personelle arama ve kurtarma çalışmaları devam etmektedir. Son belirlemelere göre 2 kişi kendi imkanlarıyla kurtulmuş, 2 kişi de Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarılmış olup 5'i çocuk 21 kişinin de cansız bedenine ulaşılmıştır."

Cesetler Kabatepe Limanı'na Getirildi

Denizde yapılan arama çalışmaları sonucu cesedine ulaşılan 21 düzensiz göçmenden 11'inin cansız bedeni, Sağlık Sıhhiye Botu ile Kabatepe Limanı'na getirildi. Düzensiz göçmenlerin cenazeleri, burada bekleyen ambulanslarla il merkezindeki hastanelerin morguna kaldırıldı.

15 Mar 2024 - 16:13 Çanakkale/ Eceabat- Gündem

Mahreç  Salih Can Ongun