Ulubey'de Maden Projesine Tepkiler Çığ Gibi Büyüyor

Ulubey Doğa ve Çevre Platformu, Ordu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne, Ulubey'deki maden işletmesinin iptali için resmi başvuru yaptı. Platform, bölgenin doğal güzellikleri, tarım alanları ve insan sağlığının madencilik faaliyetlerinden zarar göreceğini savunarak, yaklaşık 1000 vatandaşın imzasını ve 40 bireysel dilekçeyi ile iptal talebini iletti.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Ulubey Doğa ve Çevre Platformu, Ordu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'ne, Ulubey'e yapılması planlanan maden işletmesinin iptali için resmi başvuru yaptı. Platform, bölgenin doğal güzelliklerinin, tarım alanlarının ve insan sağlığının madencilik faaliyetlerinden zarar göreceğini savundu.

Yaklaşık 1000 Vatandaş İmza Verdi

Çağlayan Mahallesi sınırları içerisinde S:200904578 Ruhsat No'lu Bakır Kurşun Çinko Maden Ocağı PTD dosyası ile ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı almak için yapılan başvuruya tepkiler çığ gibi büyüdü. Yaklaşık 1000 vatandaş, yöre mahalle dernekleri ve muhtarlar tarafından toplu imza ile iptal dosyası sunuldu. Ayrıca, 40 vatandaş da bireysel olarak ÇED sürecinin sonlandırılması için dilekçe verdi.

Doğal Güzellikler, Tarım ve İnsan Sağlığı Tehlike Altında

Ulubey Doğa ve Çevre Platformu, bölgenin doğal güzelliklerinin, tarımsal değerinin ve insan sağlığının korunması için yetkilileri projenin iptal edilmesi için acil adım atmaya çağırdı. Platform, madencilik faaliyetlerinin bölgenin ormanlarını, su kaynaklarını ve tarım alanlarını tahrip edeceğini, hava ve su kirliliğine yol açarak insan sağlığını tehdit edeceğini savundu.

15 Mar 2024 - 09:28 Ordu/ Ulubey- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu