"Fındık Fiyatında Değer Farkı Yok"

Tüm Köy-Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra, Ferrero'nun Rekabet Kurulu ile görüşmesinin ve taahhüt vermesinin fındık sorununu çözmeyeceğini belirtti.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Tüm Köy-Sen Ordu Şubesi Başkanı Zekayi Sağra, “ Ferrero'nun Rekabet Kurulu ile görüşmesi ve taahhüt vermesi sorunu çözmüyor. Sorun yalnızca Ferrero değil, devlet politikası.” dedi.

"Açıklanan Fiyat Kuşa Dönüyor(!)"

Sağra, şunları söyledi; “Ferrero fındık piyasasına egemen durumda. Yaklaşık 10 bin üreticiyle sözleşmesi var. Üretimi kendi ziraat mühendislerine denetliyor. Sorun yalnızca Ferrero değil, devlet politikası. Devletin tarım politikası serbest pazar-piyasa üzerine olunca tarım ve gıda şirketlerinin dediği oluyor. Ferrero'nun Rekabet Kurulu ile görüşmesi ve taahhüt vermesi sorunu çözmüyor. Devlet maliyeti de karşılamayan taban fiyatı şirketlerin istediği biçimde açıklıyor ve yeterince fındık almıyor. Açıklanan fiyat enflasyon nedeniyle kuşa dönüyor.

Eylül ayındaki 82TL ile bugün ise 130 TL' ye alınıyor. Enflasyon nedeniyle Eylül ayının 82TL'si ile bugünün 130 TL'si arasında değer farkı yok. Devlet enflasyon nedeniyle fındık fiyatını güncellemeyeceği için yine tarım ve gıda tekelleri belirleyici olacak, üretici mağdur edilecek. Çözüm demokratik halkçı tarım politikaları ve üreticinin örgütlü gücünü göstermesindedir. Yerli ve yabancı tarım ve gıda şirketleriyle devletin iç içe tarım politikalarını belirlenmesini önüne geçmek zorundayız.” 

 

14 Mar 2024 - 19:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Hayatgazetesi Ordu