"Az Porsiyonla Sağlıklı Beslenin"

Ordu Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, Ramazan ayında sağlıklı beslenme konusunda önemli tavsiyelerde bulundu.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ordu Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, “Ramazanda tek seferde çokça yemek yerine, sık sık daha az porsiyonlar şeklinde tüketilmeli. İftar ve sahur atlanmamalıdır.” dedi.

İftarda yemeklerin çabucak yenilmemesi gerektiğini aktaran Dr. Yıldırım, sahur öğününün de atlanmamasını istedi.

"Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun"

İftarda dengeli ve sağlıklı beslenmek gerektiğinin altını çizen Dr. Ömer Ufkun Yıldırım, şunları söyledi; “İftar sofralarında açlığın verdiği hissiyatla birlikte hızlı şekilde ve çokça besin tüketilebilmektedir. Bu son derece sağlıksız bir beslenme şekli oluşturur. Kilo almanın da önünü açar. Burada biraz kendimize hakim olup başlangıç olarak hafif bir çorba ile başlayıp, 15 dakika sonra ana yemeğe geçebiliriz. Gün içerisinde çok fazla acıkma problemi yaşayanlar ise mide boşalma süresini uzatarak tokluk hissini uzatan kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi besinleri tercih edip, aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemeklerden uzak durabilirler. En önemli kısmı da sıvı tüketimi oluşturur. Yetersiz sıvı tüketimi vücuttaki birçok dengeyi bozabilmekle birlikte böbrek yetmezliğine dahil götürebilen sürecin kapısını aralayabilmektedir. Günlük 2-2,5 litre (12-14 bardak) su tüketilmelidir. Bunun yanında ayran, sıkma meyve suları ve soda gibi ürünler sık sık tüketilebilir.

"Su Tüketimi Önemli"

Tek seferde çokça yemek yerine sık sık daha az porsiyonlar şeklinde tüketilmeli. Sahur öğününü atlamayın, sahur hafif bir kahvaltı şeklinde yapılabilir. Yumurta tüketimi sizi tok tutacaktır. İftarda çorba gibi hafif besinlerle başlanıp, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği ve salata ile devam edebilirsiniz. Beyaz ekmek, pirinç pilavı yerine kepekli ekmek, bulgur pilavı gibi glisemik indeksi düşük besinler tercih edilebilir. Aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine daha hafif sütlü tatlılar tercih edilebilir. Susama hissi duyulmasa bile iftar ve sahur arasında bol bol su içilmeli. İftardan 1-2 saat sonra kısa mesafeli yürüyüşler sindiriminize yardımcı olacaktır.”

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber

14 Mar 2024 - 16:05 Ordu/ Ordu- Sağlık

Mahreç  Tevfik Kul