Fındık Piyasasında Şok! Tekelci Firma Endişesi

Rekabet Kurumu’nun fındık devi Ferrero hakkında verdiği karar sonrasında fındık piyasaları da endişede. Piyasada tüccarlar ve üreticiler tedirgin olurken fındık fiyatlarının geri geleceği endişesi hakim.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ordu ve Giresun başta olmak üzere tüm Karadeniz’de fındık üreten illerde fındık fiyatları artmaya devam ediyor. Ancak Rekabet Kurumu’nun Ferrero firması hakkında verdiği karar piyasaları da endişeye sevk etti.

Soruşturma Sona Erdi

Bugün yaptığı açıklamada Rekabet Kurumu Ferrero hakkında açılan soruşturmanın sona erdirildiğini açıkladı. ‘Ferrero Soruşturmasındaki Endişelere Son’ başlığıyla duyurulan açıklamada şunlara yer verildi;

“Ferrero Fındık İthalat İhracat ve Tic. AŞ hakkında yürütülen soruşturma Ferrero tarafından getirilen ve Rekabet Kurumu tarafından kabul edilen rekabetçi endişeleri gideren taahhütlerle sona erdirilmiştir.”

Fındık Piyasasında Şok! Tekelci Firma Endişesi

Fındık Piyasası Karıştı

Diğer taraftan da tüccarlar ve üreticiler fındık fiyatlarının fındıkta en büyük ihracatçı olan Ferrero’dan kaynaklı olarak geri gelebileceği endişesini taşıyor. Bu yüzden de fındık tüccarları ne yapacağını analiz etmeye çalışırken Ferrero’nun ise fiyatlarını geri çekebileceği konuşuluyor.

Birçok tüccar önümüzdeki 1-2 günde fındık piyasasının nasıl bir pozisyon alacağının netleşeceğini söylüyor. Ancak Ferrero firmasının da ne gibi taahhütlerde bulunduğu da henüz netleşmiş değil. 

Özel Haber: Soner Özdemir

14 Mar 2024 - 15:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir