"OBB Bu Rezaleti Sadece İzliyor!"

Ordu Çevre Derneği, Altınordu'da yaşanan sel felaketinde tahrip olan kanalizasyon sisteminin hala onarılmadığını belirterek, "Bülbül Deresi'ne bir yıldır kanalizasyon akıyor ancak DSİ ve Ordu Büyükşehir Belediyesi önlem almıyor" dedi.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ordu Çevre Derneği yönetim kurulu yaptığı açıklamayla Altınordu’da yaşanan sel felaketinde tahrip olan kanalizasyon sisteminin onarılmadığını dile getirerek, “Bülbül Deresi’ne bir yıldır kanalizasyon akıyor ancak DSİ de Ordu Büyükşehir Belediyesi de önlem almıyor.” iddiasında bulundu. 

"Boklu Dere Oldu!"

Mahalle halkı tarafından derneklerine ulaşılarak yaşanan sorun nedeniyle yardım istendiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Mahalle halkı OBB yetkililerine dereye kanalizasyonun aktığını bildirdiklerini dile getirmişler. OBB yönetimi de derenin DSİ sorumluluğunda olduğunu belirterek dereye akan kanalizasyonu önlemeye yönelik adım atmamış. Sorumluluk DSİ’nin ya da OBB’nin, hangi kurum ilgilenecekse sorun giderilmeli. Dere DSİ sorumluluğunda olduğu için DSİ görevini yapmamaktadır. Peki dereye akan kanalizasyon Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda değil mi? OBB de seyirci kalıyor. Sonuçta bir gerçek var. Kanalizasyon dereye akıyor. İki kurum topu birbirine atadursunlar Bübül Deresi eski adı olan “bokludereye" dönüşüyor." 

"Hasatlıklara Davetiye Çıkarılıyor!"

ORÇEV Yönetim Kurulu’nun açıklamasında OBB yönetimini ve DSİ yetkilileri sorumsuzlukla suçlanarak şu ifadelere yer verildi; “Bülbül Deresi’nde bir sene önceki selden zarar görmüş olan kanalizasyon yapılmadığı için dereyi kirletmeye devam ediyor. Selimiye ve Nizamettin Mahallerinin sınırında eski kireç ocağının alt tarafında sel nedeniyle patlayan kanalizasyon Bülbül Deresi’ne bir yıldır akmakta. Kurumlar arası iletişimsizliğin cezasını halk mı çekecek? Derenin kirletilmesine seyirci mi kalınacak? Kanalizasyonun Bülbül Deresi’ne akması bulaşıcı hastalıklara da davetiye çıkarmaktır. Kanalizasyon Ordu Belediyesi OSKİ’nin sorumluluğunda. Şimdi ne olacak? Kanalizasyon nedeniyle halk sağlığı sorunu da yaşanacak.”  

"Kurumlar Görevini Yapmıyor, Herkes Sorumlu"

Açıklamada son olarak şu ifadelere yer verildi; “Ortada bir sorun var. Bu sorun Ordu Büyükşehir Belediyesi’ni, Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nü yakından ilgilendiriyor. Yetmez, kanalizasyonun dereye akması nedeniyle halk sağlığı sorunu da yaşanabilir. Bu nedenle Sağlık İl Müdürlüğünü yakından ilgilendiriyor. Bunların üçünün birden üst amiri durumunda olan Ordu Valiliği de yaşanan bu sorundan sorumludur. Kurumların görevlerini yapmamasından halk zarar görüyor. Bu olayda sorumluğu olanlar hakkında gereken inceleme ve soruşturma da başlatılmalıdır. Halkın sağlığı, çevrenin korunmasına ilgisiz kalanlara tepkimiz devam edecek ve hukuksal haklarımızı kullanacağız.” denildi.

14 Mar 2024 - 11:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz