"Hayvan Sahiplenirken Bilinçli Yaklaşım Önemli!"

Altınordu'da evcil hayvan sahipleri, bakım maliyetlerindeki artışla karşı karşıya kalıyor. Konu hakkında görüşlerini paylaşan veteriner Mutlu Düzgün, özellikle kuduz aşısı ve iç dış parazit aşılarında yaşanan maliyet artışının dikkat çektiğini belirtti.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
"Hayvan Sahiplenirken Bilinçli Yaklaşım Önemli!"
Haber albümü için resme tıklayın

Altınordu'da, evcil hayvan sahiplerinin karşılaştığı bakım maliyetlerindeki artış dikkat çekiyor. Konuyla ilgili olarak görüşlerini paylaşan Veteriner Mutlu Düzgün, özellikle kuduz aşısı ve iç dış parazit aşısında yaşanan maliyet artışının hayvan sahiplerini zorladığını dile getirdi. 

Tehdit!

Düzgün, özellikle kuduz aşısının öneminin vurgulanması gerektiğini belirtirken, kuduz vakalarına dikkat çekti. Türkiye'de hala görülen kuduz hastalığının, insan ve hayvan sağlığını ciddi derecede tehdit ettiğini ifade etti. 

500 Lira Oldu

Altınordu'daki veteriner hekimlerin belirlediği fiyatlara da değinen Düzgün, kuduz aşısının geçen sene 450 lira iken bu yıl 500 liraya yükseldiğini söyledi. Ancak, bu fiyat artışının önemli derecede olmadığını belirterek, kuduzun ciddiyetini ve önemini vurguladı.  

İç Dış Parazit İlacı 400 TL 

Düzgün, kedi, köpek ve gelincikler için önerilen iç ve dış parazit aşılarının da düzenli olarak yapılması gerektiğini belirtti. Bu aşıların kış döneminde iki ayda bir, yaz döneminde ise her ay yapılmasını tavsiye ettiklerini dile getiren Düzgün, bu sürecin hayvanın sağlığı için önemli olduğunu vurguladı. Fiyatlar konusunda ise geçen yıl 300 lira olan iç ve dış parazit aşılarının, bu yıl 400 liraya yükseldiğini ifade etti. Ancak, bu fiyat artışının da ciddi olmadığını belirtti.  

Bilinçli Sahiplenici Olmak Önemli

Artan maliyetlerin, hem evcil hayvan sahiplerini hem de veteriner hekimleri zorladığını vurgulayan Düzgün, ancak bilinçli evcil hayvan sahiplerinin aşıları aksatmadığını söyledi. Evcil hayvan sahiplerini, hayvan sahiplenirken hayvanın fiziksel ve maddi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmaları konusunda uyararak, hayvanların da bir yaşam tarzı ve ihtiyaçları olduğunu hatırlattı. Bu şekilde sahiplenmelerin daha kaliteli olacağını ve toplum sağlığının da korunmuş olacağını belirtti. 

Özel Haber/ Sibel Yılmaz 

13 Mar 2024 - 11:20 Ordu/ Ordu- Sağlık

Mahreç  Sibel Yılmaz