Hürriyetçi Eğitim Sen'den Dilekçe Eylemi

Hürriyetçi Eğitim Sen tarafından, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) resen yaptığı seçim görevlendirmelerine tepki göstermek için dilekçe eylemi düzenlendi.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri

Hürriyetçi Eğitim Sen Ordu İl Temsilciliği ve üyeleri, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) resen yaptığı seçim görevlendirmelerine tepki göstermek için dilekçe eylemi düzenlendi.

Toplanan itiraz dilekçelerini PTT kanalıyla YSK'ya gönderen Ordu İl Başkanı Kazım Tonyalı, yaptığı açıklamada "Gönüllülük esası elzemdir" dedi.

Tonyalı, 31 Mart 2024'te yapılacak yerel seçimlerde sandık başkan ve başkan yardımcılarının çoğunlukla eğitim camiasından belirlendiğini ve bunun 298 sayılı kanunun 119 ve devamı maddelerine aykırı olduğunu ifade etti.

Anayasanın 18. Maddesi'ne göre zorla çalıştırmanın ve angaryanın yasak olduğunu hatırlatan Tonyalı, "Bu nedenle sandık görevlilerinin öncelikle gönüllülük esasıyla seçilmesi ve görev alanların güvenlik, ulaşım ve yemek ihtiyaçlarının giderilmesi elzemdir" dedi.

Tonyalı, zorunlu görevlendirmelerde eşlerin de görevlendirilmesi nedeniyle çocukların mağdur olduğunu ve bu durumun eğitim camiasında birçok soruna yol açtığını kaydetti.

Görevlendirmelerin öncelikle gönüllülük, sonra kura ile yapılmasını talep eden Tonyalı, bu uygulamanın daha adil ve mağduriyetsiz bir seçim yapılmasını sağlayacağını savundu.

Tonyalı, "Eğitim camiasında yapılan zorunlu görevlendirmelere itirazlarımızı sunuyor, gereğinin yapılmasını talep ediyoruz. Beklentimiz, YSK'nın taleplerimizi dikkate alarak daha adil bir görev dağılımı yapmasıdır" diye konuştu.

12 Mar 2024 - 20:43 - Siyaset

Mahreç  Salih Can Ongun