Türk Sinemasının Değerli Yapımcısı Hayatını Kaybetti

Türk Sineması'nın önemli yapımcılarından biri olan Arif Keskiner, 86 yaşında vefat etti. Keskiner, Türk Sineması'na damga vuran birçok filmde yapımcı olarak yer aldı.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri

Türk Sineması'nın önemli yapımcılarından biri olan Arif Keskiner, 86 yaşında vefat etti. Keskiner, Türk Sineması'na damga vuran birçok filmde yapımcı olarak yer aldı.

Ünlü yapımcının ölüm haberi, Çiçek Bar'ın (Sinema Sevenler Derneği Lokali) sahibi olarak da bilinen Arif Keskiner'den geldi. Türk Sineması'na unutulmaz eserler kazandıran yapımcı, "Kapıcılar Kralı", "Köşeyi Dönen Adam", "Piano Piano Bacaksız", "Maden", "Selvi Boylum Al Yazmalım", "Sensiz Yaşayamam" ve "Namus Borcu" gibi filmlerin yapımcılığını üstlendi.

Keskiner'in yakın dostu Almula Merter, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Büyük bir dönem sona erdi... Işıklarda huzur bul. Toprağın sana rahatlık versin, Arif Keskiner" ifadelerine yer verdi.

1938 yılında Adana'nın Osmaniye ilçesinde doğan Arif Keskiner, İstanbul Sultanahmet Ticaret Lisesi ve İstanbul Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu'nda eğitim aldı. Askerlik hizmetinin ardından Yılmaz Güney ile çalışan Keskiner, daha sonra Ağaoğlu Yayınevi'nin müdürlüğünü yapmıştır.

Sinema kariyerine aynı dönemde başlayan Keskiner, Türk Sineması'nın önemli yapımlarına imza atmıştır. "Otobüs", "Kapıcılar Kralı", "Selvi Boylum Al Yazmalım", "Maden", "Köşeyi Dönen Adam" ve "Piyano Piyano Bacaksız" gibi filmlerin prodüktörlüğünü üstlenen Keskiner, aynı zamanda "Yılanı Öldürseler" ve "Piyano Piyano Bacaksız" filmlerinin senaryo yazımında da yer almıştır.

12 Mar 2024 - 20:07 - Kültür & Sanat

Mahreç  Salih Can Ongun