Başkandan Uyarı: Fındıkta Tehlike Geçmedi!

Zirai don tehlikesinin henüz geçmediğini hatırlatan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça,  Ordu’da değişen iklime göre fındık türlerinin geliştirilmesi gerektiğini açıkladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Başkandan Uyarı: Fındıkta Tehlike Geçmedi!
Haber albümü için resme tıklayın

Fındıktaki risklerden bahseden Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındık üreticilerinin ürünlerini sigortalatmaları gerektiğini ifade etti. Fındıkta yeni bir çalışma yapılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Başkan Akça, üniversiteyi ve araştırma enstitülerinin fındıkta yeni çalışmalar yapmaya davet etti.

Başkandan Uyarı: Fındıkta Tehlike Geçmedi!

“Yapılabilecek Fazla Bir Önlem Yok”

Zirai donda yapılacak fazla bir önlemin olmadığını ifade eden Başkan Akça, şunları söyledi; “Öncelikle olabilecek zirai don bir iklim afetidir. Dolayısıyla burada önce Cenabı Allah'a dua edeceğiz ve tedbirimizi alacağız. Özellikle bizim bölgelerimiz sarp ve dağınık arazilere sahip olduğu için aslında bu yapılacak mekanik mücadelelerin de çok rantabl olduğunu düşünmüyorum. Çünkü lastik ya da saman yakıyorsunuz. İşte yine bir dumanlama yapıyorsunuz. Bu hem uzun süre alacak bir durum hem de çok mümkün olmuyor.”

“Fındığı Zirai Dona Karşı Sigorta Yaptırın”

Başkan Akça, şu hatırlatmalarda bulundu; “Bizi zirai dondan koruyacak ya da endişe etmememizi sağlayacak durum ürünü sigortalatmaktır. Bölgemizde artık alışık olmamız gerekiyor. Son 4-5 seneden beri iklim değişikliklerinin etkisini önemli ölçüde görüyoruz. Artık kış ayı biraz daha bahar aylarına kaydı. O yüzden tehlike gelmeden bir şekilde bu sıkıntıları önceden görerek bunun tedbirlerini almamız gerekiyor.”

Başkandan Uyarı: Fındıkta Tehlike Geçmedi!

Ordu’ya Uygun Fındık Çeşitleri Araştırılmalı”

Ordu’nun iklimine uygun fındık çeşitlerinin araştırılmasını isteyen Başkan Akça, “Yine bu iklim değişikliğinden dolayı hem üniversitelerimize hem de araştırma enstitülerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Artık iklim değişikliğini görüyoruz ve yaşıyoruz. Özellikle sahil kesimde ve orta kesimde bu iklim değişikliğine uygun fındık çeşitlerinin bir an önce yetiştirilip üreticilerimizin hizmetine ve kullanımına sunulması gerekiyor” diyerek sözlerini bitirdi.

Özel Haber: Soner Özdemir

12 Mar 2024 - 15:50 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir