Kahverengi Kokarcayla Topyekün Mücadele

Kahverengi Kokarca İle Mücadele Toplantısından kahverengi kokarcayla ilgili topyekün mücadele ve başta fındık üreticileri olmak üzere tüm halkın kokarcayla ilgili bilgilendirilmesi kararı çıktı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Kahverengi Kokarcayla Topyekün Mücadele
Kahverengi Kokarcayla Topyekün Mücadele
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Valisi Muammer Erol'un başkanlığında, Valilik Konferans Salonunda Kahverengi Kokarca İle Mücadele Toplantısı gerçekleştirildi.

İlimizde ve tüm Karadeniz Bölgesi’nde Kahverengi Kokarcayla yapılan mücadelenin anlatıldığı toplantıya Ordu Valisi Muammer Erol, Ordu Üniversitesi Rektörü Orhan Baş, Vali Yardımcısı Hacı Mehmet Kara, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, Kaymakamlar, Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, Ordu İl Sağlık Müdürü Dursun Tüzün, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Adil Levent Karlıbel, Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman, Fatsa ve Ünye ilçelerinin Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, İlçe Ziraat Odası Başkanları, fındık ihracatçıları, üretici ve tarım sektörü temsilcileri katıldı.

Son dönemde gerek İlimizde gerekse bölgemizde hızlı bir şekilde popülasyon yoğunluğu artarak başta fındık bahçelerimiz olmak üzere her türlü meyve ve sebzede  zarara yol açan istilacı bir tür olan Kahverengi Kokarca ile ilgili bütün paydaşlarla birlikte neler yapıldığı, bundan sonraki süreçte neler yapılabileceğini ortaya koymak amacıyla düzenlenen toplantıda, Karadeniz Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (TAGEM) Ziraat Mühendisi Mansur Uluca, Kahverengi Kokarcanın Türkiye’deki Mevcut Durumu, Potansiyel Riskleri ve Mücadelesi hakkında,  İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nusret Şahin ise, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün 2023 yılında  yaptığı çalışmalarla ilgili bir sunum yapıldı.

Toplantıda kahverengi kokarcanın Ordu’da etkisinin arttığına dikkat çekilerek, daha kışlaklarından çıkmadan ilaçlamayla yok edilmesi gerektiğinin altı çizildi. Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nusret Şahin, kahverengi kokarca hakkında bilgilendirmede bulunarak kokarcanın meyve ve fındıktaki zararlarını açıkladı.

Kahverengi Kokarcayla Topyekün Mücadele

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Nusret Şahin, kahverengi kokarca hakkında bilgilendirmede bulunarak kokarcanın meyve ve fındıktaki zararlarını açıkladı.

Kahverengi Kokarcayla Topyekün Mücadele

“Kahverengi Kokarcaya Karşı Samuray Arısı”

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Ziraat Mühendisi Mansur Uluca ise Kahverengi Kokarca ile ilgili yapılan mücadele çalışmalarından ve mücadele yöntemlerinden bahsetti. Ulucda, kahverengi kokarcayla biyolojik mücadele için samuray arılarının üretildiğini ve zamanı geldiğinde zararlının popülasyonunun çok olduğu yerlerde doğaya salınacağını açıkladı.

Kahverengi Kokarcayla Topyekün Mücadele

Erol, “Vatandaşlar Kendi Mücadelesini Yapacak”

Kahverengi kokarcayla topyekûn mücadele edileceğini söyleyen Ordu Valisi Muammer Erol, yaptığı açıklamada, “Vatandaşlar beklemeden kendi ilaçlı mücadelesini yapacaklar. Bu konuda da Tarım İl Müdürlükleri, ziraat odaları, belediyeler ve kaymakamlar gerekli bilgilendirmeyi yapacaklar. Dolayısıyla biz vatandaşa bu bilgilendirmeyi tam gaz yaparken, kendimiz de ilaçlamayla ilgili vatandaşa ‘ne destek verebiliri’z konusunu netleştirip planlarsak, inşallah ilk sene olduğu gibi kaymakamlıkların ve odaların çalışmalarıyla birlikte kahverengi kokarcayla ilgili gördüğümüz yerde yok etmeye dönük bir mücadele içine girersek, ne kurtarırsak kar. Şuanda yapılacak olan bu” dedi.

Kahverengi Kokarcayla Topyekün Mücadele

Yılmaz, “Kışlaklardayken Mücadele Şart”

Bölgemizde yapılan ilaçlama çalışmalarına değinen Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, “Kahverengi kokarcayla mücadele çalışmalarının başarılı olduğunu söyleyebilirim. Ancak bunu bir anda bitirmek mümkün değil. Valiliğin de destekleri doğrultusunda, tüm sektör bir araya geldik ve ilçelerimizde çok güzel çalışmalar yürüttük. İlk aşamada 6 sahil ilçemizde yoğun olarak görünüyordu. Alanı biraz genişleyen zararlı orta kesimdeki ilçelere doğru yönelmeye başladı. Bu bölgelerde, bunların fındık bahçelerine yayılmadan mücadelesini yapmamız gerekiyor. Kışlaklarda daha geniş alanlara yayılmadan müdahale ettiğimiz takdirde popülasyonu iyice baskı altına almış oluruz ve fındık bahçelerindeki yapacağı zararın da önüne geçmiş oluruz” diyerek açıkladı.

Toplantı katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla birlikte son buldu.

12 Mar 2024 - 14:50 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir