Gazze’de İsrail’in Saldırıları Devam Ediyor

Filistin Sivil Savunma Birimi, İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahya beldesinde bir evi hava saldırısıyla vurduğunu duyurdu. Sivil Savunma ekipleri, enkaz altından çok sayıda cansız beden çıkardı.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Filistin Sivil Savunma Birimi, İsrail'in Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahya beldesinde bir evi hava saldırısıyla vurduğunu duyurdu. Sivil Savunma ekipleri, enkaz altından çok sayıda cansız beden çıkardı. Görgü tanıkları, İsrail savaş uçaklarının Gazze kentindeki bir evi bombaladığını bildirdi. Aynı şekilde İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde de bir evi bombalayarak 3 kişiyi öldürdü ve çok sayıda sivili yaraladı.

Ramazan ayının ilk gününde İsrail ordusu, Gazze Şeridi'nin birçok bölgesine saldırılar düzenledi. Güneydeki Han Yunus kenti, hem savaş uçaklarıyla hem de topçu atışlarıyla vuruldu. Bu saldırılar sırasında yiyecek bulmak da zorlaştı. Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Genel Müdürü İsmail es-Sevabite, Gazze Şeridi'nde insani bir felaket yaşandığını belirterek binlerce ailenin Ramazan'ın ilk gününde iftarlarını açacakları bir öğün yemek bulamadığını dile getirdi.

Kudüs Valiliği, 1967'den beri ilk defa Esbat Kapısını çevreleyen surlara dikenli tel çekildiğini bildirdi. Bu durumun tehlikeli bir emsal teşkil ettiği belirtildi. Ayrıca, Kudüs Valiliği, 275 Yahudi yerleşimcinin, Ramazan'ın ilk gününde İsrail güçlerinin yoğun koruması altında Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, Kudüs'teki kutsal mekanlara yönelik herhangi bir provokasyondan her zaman büyük endişe duyduklarını belirtti. Esbat Kapısı, Filistinlilerin Eski Şehir bölgesi ve Mescid-i Aksa'ya girerken kullandığı ana kapılardan biri. İsrail'in, 1967 yılında Doğu Kudüs'ü ele geçirdikten sonra Mescid-i Aksa'nın El-Meğaribe Kapısı'nı kapatmasının ardından Esbat Kapısı'nın önemi daha da arttı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 13 bin 500'ü çocuk, 9 bini kadın olmak üzere 31 bin 112 Filistinli öldürüldü, 72 bin 760 kişi yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

12 Mar 2024 - 14:46 - Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu