100 Liralık Fiş İçin 3 Yıl Hapis Yatmayın!

TÜRMOB Disiplin Kurulu Sekreteri Bahadır Baş vatandaşları, kesilen fişle satın aldıklarını ürünün aynı olması gerektiğine dikkat etmesi konusunda uyarırken, işletmelerin de böyle bir eylem sonucunda ağır cezalara çarptırılacağı konusunda açıklamalarda bulundu.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
100 Liralık Fiş İçin 3 Yıl Hapis Yatmayın!
100 Liralık Fiş İçin 3 Yıl Hapis Yatmayın!
Haber albümü için resme tıklayın

Türkiye Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odası (TÜRMOB) Disiplin Kurulu Sekreteri Bahadır Baş, son zamanlarda işletmelerin hileli fiş kesme uygulamalarına karşı vatandaşları uyararak, bu eylemlerin ağır cezalarla sonuçlanabileceğini belirtti.

“Sorumluluk Vatandaşta”

Baş, yaptığı açıklamada, "Şu an Maliye Bakanlığının gündeminde bu konuyla ilgili bir çalışması, denetim elemanlarının sahada olması diye bir şey şu an yok. Ama bunun otokontrolü alışverişi yapan vatandaşa düşüyor." dedi.

Vatandaşları uyarırken Baş, "Yani vatandaş ilaç aldıysa ilaç fişi, yemek yediyse yemek fişi. Bir başka ihtiyacını aldıysa onun fişini, giyim aldıysa giyim fişinin kesilmesine dikkat etmesi lazım. Yani bu otokontrol müessesi vatandaşa bırakılmış. Vatandaş burada denetim elemanı durumunda." şeklinde konuştu.

100 Liralık Fiş İçin 3 Yıl Hapis Yatmayın!

“Şikayet Edilmeli”

İşletmelerin hileli fiş kesmesi durumunda ciddi yaptırımların söz konusu olduğu vurgulayan Baş, "Eğer iş yeri ısrarla bu fişi vermekle, düşük oranlı KDV fişini vermekle ısrar ediyorsa da bununla ilgili Maliye Bakanlığı'na, vergi dairesine, defterdarlığa, Gelir İdaresi Başkanlığı'na şikayette bulunması sonucunda o işletmenin, bu fişi de ibraz ederek, vergi kaybı ve kaçının önüne geçmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

“Hapis Cezası Var”

Ayrıca Baş, hileli fiş düzenleyen işletmelerin ve bu eyleme dahil olan kişilerin ağır cezalarla karşı karşıya kalabileceğini dile getirdi. "Üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası ya sahte ve muhteviyatı itibariyle yaratıcı belge düzenlemiş durumuna düşeceklerdir." diyen Baş, söz konusu fiş düzenlemelerinin ciddi sonuçları olabileceğini belirtti.

100 Liralık Fiş İçin 3 Yıl Hapis Yatmayın!

Maliye Bakanlığının bu tür istismarın önüne geçebilmek üzere bütün KDV oranlarını, yüzde yirmide birleşeceğini belirten Baş, işletmelerin bu tür uygulamalardan kaçınması gerektiği vurgulanırken, vatandaşların da aldıkları fişleri kontrol etmeleri ve hileli uygulamaları tespit etmeleri durumunda gerekli mercilere başvurmaları istedi.

Özel Haber/Nergis Kobak

12 Mar 2024 - 13:20 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak