Ordulu Arıcılar, Yeni Arı Sezonuna Hazır

Yaklaşık 3.500 kayıtlı arıcı ve 600 binden fazla kovanla Ordu, arıcılığın önemli bir merkezi. Baharın müjdesiyle birlikte arıcılar, kovanlarını bakım ve onarım için hazırlıyor. Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Akın Çifçi, arıcıların bahar bakımına başladığını ve ilkbahar beslemelerinin ardından yaylalara çıkacaklarını belirtti.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Ordu'nun sıcaklıkların artmasıyla birlikte, arıcılar bahar hazırlıklarına hız verdi.

Yaklaşık 3 bin 500 kayıtlı arıcı ve 600 binden fazla kovanla Ordu, arıcılığın önemli merkezlerinden biri konumunda. Baharın müjdecisiyle birlikte arıcılar, sezonun başlaması için kovanlarını bakım ve onarım çalışmalarına başladılar.

Arıcılar Bahar Bakımına Başladı

Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Akın Çifçi, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Arıcılarımız şu anda bahar bakımı hazırlığına başladı. Yeni sezon için çerçeveler hazırlanıyor. Mart ayının ortasına kadar arı bakım istemez. Şu an itibariyle bahar bakımları başladı" ifadelerini kullandı.

“Çok Gezgin Arıcılarımız”

İlkbahar beslemelerinin ardından Nisan ayının ortalarıyla birlikte yaylalara çıkışın başlayacağını belirten Çifçi, "Arıcılarımız şu anda ilkbahar beslemesini yapıyorlar. Yaylaya hazırlıyorlar. Arıcılarımızın bir kısmı ilimizde kalırken bir kısmı da kısa bir süre sonra Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine gidecek. Ordu’da daha çok gezgin arıcılarımız var. Türkiye’nin çeşitli şehirlerine giderek bal üretimi yapıyorlar. Ortada büyük bir emek var" şeklinde konuştu.

Çifçi ayrıca, "Bütün arıcılarımıza bereketli ve bol kazançlı bir yıl dilerim. Üretim ve pazarlamada sıkıntılar yaşıyor olsak da her daim mücadele ederek ülkemiz üretimine destek vermeliyiz. Sağlıklı nesiller ve geleceğimiz için yapay üretime rağmen doğal olanı doğadan sofraya en değerli besini üretmeye devam edelim" diyerek sözlerini tamamladı.

12 Mar 2024 - 11:40 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu