"Ebediyete Kadar Yol Gösterecek Eşsiz Bir Eser"

Prof. Dr. Orhan Baş, "İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Salih Can ONGUN
Salih Can ONGUN Tüm Haberleri

Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Baş, "İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü" dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Mesajında Milli Mücadele'nin en zor dönemlerinde kaleme alınan İstiklal Marşı'nın, Türk milletinin iman gücünün, vatan sevgisinin, birlik ve beraberliğinin dizelerde hayat bulmuş hali olduğunu vurgulayan Rektör Baş, "Hür yaşama iradesinin, azmin ve kararlılığın milli sembolü olan İstiklal Marşı, sadece yazıldığı dönemi anlatan değil, aynı zamanda bağımsızlığımızı ve istikbalimizi koruma kararlılığımızda bizlere ebediyete kadar yol gösterecek eşsiz bir eserdir." ifadelerini kullandı.

Kalemiyle Milletin Duygularına Tercüman Olan Şair

Mehmet Akif Ersoy'un zor şartlar altında yazdığı İstiklal Marşı'nın Türk milletinin eseri olduğunu ifade eden Baş, "Bizlere düşen görev bu ölümsüz eserin ruhunu sonsuza dek yaşatmak, milli ve manevi değerlerine bağlı nice nesliler yetiştirilmesine vesile olmaktır." dedi.

Minnet ve Saygıyla Anıyoruz

Rektör Baş, mesajını şu ifadelerle tamamladı:

"Bu duygu ve düşünceler ile İstiklal Marşımızın kabulünün 103’üncü yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u saygı ve minnetle yad ediyorum."

11 Mar 2024 - 23:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Salih Can Ongun