Anayasaya ve Sendikal Özgürlüklere Aykırı

Eğitim-İş Ordu Şubesi tarafından AYM’nin toplu sözleşme ikramiyesi ödenebilmesine ilişkini %2 barajı getiren yasayı iptal etmesine ilişkin açıklamada bulunuldu.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri

Eğitim-İş Ordu Şubesi, Anayasa Mahkemesi'nin toplu sözleşme ikramiyesi ödenebilmesine ilişkin %2 barajını iptal eden yasayı değerlendirerek açıklamalarda bulundu.

Eğitim-İş'in açıklamasında, Memur Sen ve Türkiye Kamu Sen'in bu iptal kararından rahatsız olduğu ve kamu çalışanlarının yaşadığı aylık zararların belirtildiği ifade edildi. Açıklamada, Türk Eğitim Sen'in Ordu Şube başkanının Eğitim-İş'e iftira attığı ve Kamu Sen Genel Başkanının da "sözde sendikaları" eleştirdiği aktarıldı.

Eğitim-İş Ordu Şubesi, 2022 Aralık ayında yürürlüğe giren yasanın, hak gaspına neden olduğunu dile getirerek, bu düzenlemenin %2 barajını geçemeyen sendika üyelerinin 2023 yılında aylık 350 TL toplu sözleşme ikramiyesi almalarını engellediğini belirtti. Açıklamada, bu ikramiyenin sadece %2'yi geçen sendikaların üyelerine ödendiği ve hukuksuz bir düzenleme olduğu vurgulandı. Cumhur İttifakı bileşeni partilerin desteğiyle çıkarılan bu yasanın, Anayasaya ve sendikal özgürlüklere aykırı olduğu ifade edildi.

Eğitim-İş, Anayasa Mahkemesi'nde dava açma yetkisinin kendilerinde olmadığını belirterek, tüm sendikaların örgütlenme özgürlüğünü savunduklarını dile getirdi. Ayrıca, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararından ders çıkartılarak, adil bir toplu sözleşme ikramiyesi için yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması çağrısı yapıldı. Bu düzenlemelerin kamu çalışanlarının haklarını korumak ve adil bir şekilde dağıtmak için önemli olduğu vurgulandı.

11 Mar 2024 - 16:20 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak