8. Ulusal Antarktika Bilim Seferinde Ordulu İsim

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferine, bu yıl sefer lideri olarak Ordulu Ersan Başar katılım sağladı.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
8. Ulusal Antarktika Bilim Seferinde Ordulu İsim
8. Ulusal Antarktika Bilim Seferinde Ordulu İsim
Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uhdesinde, TÜBİTAK MAM Kutup Araştırmaları Enstitüsü koordinasyonunda gerçekleştirilen 8. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'ne katılan ekip, uzun yolculuğun ardından İstanbul'a ulaştı.

27 Ocak'ta İstanbul'da başlayan Sekizinci Ulusal Antarktika Bilim Seferi 2 Mart itibarıyla tamamlandı. Seferde 20 Türk bilim insanıyla İspanya’dan 2, Bulgaristan’dan ve Amerika Birleşik Devletlerinden birer araştırmacı Amerika Birleşik Devleti olmak üzere 24 kişilik sefer ekibi projelerini gerçekleştirdi.

Türkiye’den 7 kurumu ve 14 üniversitenin temsil edildiği seferde uluslararası iş birliklerinin sürdürülebilir kılınması ve bilim diplomasisinin etkin kullanılarak ülkemizin kutuplara gösterdiği önemin vurgulanması adına Türkiye Buenos Aires (Arjantin) Büyükelçisi Süleyman Ömür Budak da sefere katıldı. Budak King George Adası’nda diğer ülkelerin bilimsel araştırma istasyonlarına resmi ziyaretlerde bulundu.

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferinde Ordulu İsim

Bunun dışında, 3 Türk araştırmacı da Bulgaristan, Ekvator ve Kolombiya’nın Antarktika bilim seferlerine katıldı. 

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferine bu yıl sefer lideri olarak Ordulu Ersan Başar katıldı.

Seferde Antarktika'da geçici yerleşkemizin bulunduğu 68 güney enlemi Horseshoe Adası'ndaki buzul çekilmelerinden denizdeki gelgite, atmosferik koşullardan mikroplastik ölçümlerine ve jeolojik yapılara kadar kapsayan farklı alanlarda 22 ayrı bilim projesi yürütüldü.

8. Ulusal Antarktika Bilim Seferinde Ordulu İsim

Bilimsel projelerin yanı sıra, sefer kapsamında Horseshoe Adası’nda bulunan Türk Bilimsel Araştırma Kampı’nın bakım ve tutum çalışmaları gerçekleştirildi, uzun dönem izleme çalışmaları dahilinde ise çeşitli gözlem ve ölçümler yapıldı. GNSS ve meteoroloji istasyonlarımızın bakımları yapıldı ve Horseshoe Adası ve çevresinin batimetri haritalarının geliştirilmesi için çalışmalar sürdürüldü.

10 Mar 2024 - 12:50 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak