Sıfır Arabalara Zam, Talep İkinci Ele

Sıfır otomobil fiyatları Şubat ayında rekor kırdı, ancak Mart ayında %5 zamlandı. Bu zam, tüketicileri ikinci el araçlara yönlendirdi. İkinci el piyasada 1 milyon liranın altındaki araçlar daha çok tercih ediliyor. Yüksek faizler, kredi erişimindeki zorluklar ve kur farkı nedeniyle sıfır araç fiyatları arttı. Seçim sonrası doların yükselmesi ve Nisan ayındaki hareketlilikle birlikte fiyatlarda %10-12 artış beklentisi var.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Şubat ayında satış rakamları ile rekor kıran sıfır otomobiller, Mart ayında ortalama yüzde 5 oranında zamlandı. Zammı gören tüketicinin büyük bir çoğunluğu 2. ele yöneldi.

Ordu'da otomotiv sektörünün yakından tanıdığı iş insanı Barış Özgür Çelebi, Mart ayındaki %5'lik zam sonrasında Nisan ayında yeni bir zam beklentisi olduğunu belirterek, “Mart ayında ortalama yüzde 5 oranında zamlanan otomobil fiyatlarına Nisan ayında bir zam daha geleceği öngörülüyor. Sıfır otomobile Mart ayında yüzde 5 zam gelince tüketici rotayı 2. ele çevirdi” diye konuştu.

1 Milyondan Ucuz Araç Kapış Kapış

İkinci el piyasada ise 1 milyon liranın altında olan araçlar tercih edilmeye başlandığına değinen Barış Özgür Çelebi, “İkinci el piyasasında en çok fiyatı 1 milyon liranın altında olan araçlar tercih ediliyor. 500 bin ile 1milyon arasındaki araçların hızlı satıldığı tüm sarı sayfalarda da görülüyor. Galericiler, elinde bulunan 1 milyon ve üzerindeki araçlara hiç telefon çalmadığını, müşterilerin ihtiyaçlarını görebilecekleri ve genellikle beş yüz bin ile bir milyon arasındaki araçlara bakıldığını ve satıldığını ifade ediyorlar” dedi.

Faiz ve Kur, Sıfır Araba Fiyatlarını Uçurdu

Barış Özgür Çelebi, yüksek faizler, kredi erişimindeki zorluklar ve kur farkından kaynaklı zamların, sıfır araç fiyatlarını artırdığının altını çizerek, “Faizlerin yüksek olması, krediye ulaşımın zorluğu kur farkından gelen zamlar ile fiyatların artması en uygun sıfır araç fiyatlarının dokuz yüzbin den aşağıya olmaması nedeni ile araç arayan müşteriler ikinci ele yönleniyor. Bu nedenle de ikinci araçlarda da fiyatların yukarı yönlü olduğunu görüyoruz”

Seçim Sonrası Zam Alarmı!

Barış Özgür Çelebi, “Seçimden sonra kurdaki beklenen artış ve Nisan ayı ile hareketleneceği beklenen otomotiv sektörü gelen zamlar ile makasın açılmasından dertli, alım gücü düşen tüketici ise düşük faizli kredi beklentisi içerisinde. Fiyatların da Nisan ayında yüzde 10-12 oranında artacağı belirtiliyor” dedi.

09 Mar 2024 - 18:10 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu