Soydan Uyardı: Fındık Bahçeleri Yaşlanıyor!

Üreticilere fındık bakımları hakkında uyarılarda bulunan TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Fındık bahçelerinin her geçen gün yaşlanıyor olması nedeniyle tekniğine uygun budama ve gübreleme büyük önem taşıyor” dedi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, fındık üreticilerine fındık bakımları konusunda önemli tavsiyelerde bulundu. Fındık bahçelerinin bakımının, verim ve kalite açısından büyük önem taşıdığını vurgulayan Soydan, fındık üreticilerine şu önerilerde bulundu;

“Fındıkta verimi artırmak için doğru budama ve gübreleme yapmamız şart. İlimiz tarım arazilerinin eğimli ve bahçelerimizin her geçen gün yaşlanıyor olması nedeniyle tekniğine uygun budama ve gübreleme büyük önem taşıyor.”

“Budama ve Gençleştirme Önemli”

Fındıkta budama ve gençleştirmenin önemine dikkat çeken Soydan, “Fındık bakımının bir parçası olarak budama işlemi yapılmalıdır. Bu sayede yaşlı, hastalıklı, zararlılarla bulaşık, sık, kurumuş, verimden düşmüş fındık dalları ve gereksiz dip sürgünleri temizlenmiş olur” dedi.

“Toprak Tahlili Şart”

Arslan Soydan fındıkta gübrelemenin önemine işaret ederek, “Üreticilerin bahçelerinde gübrelemeye geçmeden önce mutlaka toprak tahlili yaptırması gerekmektedir. Toprak tahlillerinin sonucuna göre kasım-şubat döneminde fosfor, potasyum ana gübreleriyle bor, çinko, kalsiyum, magnezyum, demir ve mikro elementlerini, eksiklikleri oranında bahçelere verilebilir. Ayrıca çiftlik gübreleri de organik madde olarak toprağın yapısını düzeltmekte ve birçok besin maddesinin eksikliğini gidermektedir” ifadelerini kullandı.

Dip Temizliği Uyarısı

Fındıkta dip temizliği uyarısında da bulunan Arslan Soydan, fındık ocaklarının dip temizliğinin de yapılması gerektiğini belirterek zamanında yapılmasının ürünün kendini bahar aylarına daha iyi hazırlamasına yardımcı olacağını söyledi.

Verim ve Kalite İçin İpuçları

Verim ve kaliteyi artırmak için ipuçları veren Soydan, “Tekniğine uygun yapılacak kış bakımı, fındık üretiminde verim ve kaliteyi artırır. Üreticilerin kış bakımına önem vermeleri gerekmektedir. Fındık, ülkemizin en önemli ihraç ürünlerinden biridir. Gelecek nesillere verimli bir bahçe bırakmak için mutlaka bakımları zamanında yapmalıyız” diyerek açıkladı.

Arslan Soydan, fındıkta bakımlar hakkında üreticilerin Ziraat Odalarından destek alabileceklerini söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Özel Haber: Soner Özdemir

09 Mar 2024 - 21:00 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir