Kaymaz: 8 Mart, Artık Kimliğimizdir

Laiklik ve Kadın, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kadın Emeği, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konulu panelde konuşan Eğitim-Sen Ordu Şube Başkanı Nursen Kaymaz, “8 Mart, artık emeğimiz, bedenimiz, kimliğimizdir” dedi.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Kaymaz: 8 Mart, Artık Kimliğimizdir
Haber albümü için resme tıklayın

Eğitim-Sen Ordu Şubesi TESK Otel’de Laiklik ve Kadın, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kadın Emeği, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele konulu panel düzenledi.

Kaymaz: 8 Mart, Artık Kimliğimizdir

Eğitim-Sen Ordu Şube Başkanı Nursen Kaymaz’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen panelde Feminist-Aktivist Yazar, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Temsilcisi Dr. Gülsüm Kav ile Kadir Has Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Coşku Çelik konuşmacı olarak katıldılar.

Kaymaz: 8 Mart, Artık Kimliğimizdir

Eğitim-Sen üyeleri ve vatandaşların katıldığı panelde açılış konuşması yapan Eğitim-Sen Ordu Şube Başkanı Nursen Kaymaz, şu açıklamalarda bulundu;

8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle olduğumuz panelimize hoş geldiniz diyoruz. Yüzyılı aşan bir sürenin, direniş kültürünün yaratıcısı olan Eğitim-Sen üyesi kadınlar her zaman sözlerini söylemişler ve tarihe bir not bırakmışlardır.

40 bin dokuma işçisinin hak arama mücadelesiyle başlar. Öyle ki polis bu işçileri fabrikaya kapatır ve bir yangın çıkar. Bu yangında en meşru haklarını elde etmek için direnen kadınlardan 129’u kurulan barikatlardan dolayı çıkamazlar ve yanarak can verirler. O günden bugüne evrilen 8 Mart biz kadınların yüreğinin sızısı, sesi ve çığlığıdır artık. Ama biz bir hak arama mücadelesi olarak bunu sivrileştirdik ve artık emeğimiz, bedenimiz, kimliğimizdir.”

 

09 Mar 2024 - 15:50 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir