İftara Yufka Hazırlıkları Başladı

Ordu'da Ramazan hazırlıkları hız kesmeden devam ediyor. Kadınlar, iftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezi yufkaları hazırlamak için bir araya geliyor.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Ordu’da bir araya gelen kadınlar, ramazan boyunca iftar ve sahurda tüketilecek yufkalarını hazırlamayı sürdürüyor.

Orduluların Ramazan ayında vazgeçilmezleri arasında olan yufka için kollar sıvandı. Kadınlar hem iftar hem de sahurda tüketebilmek için yufka açıyorlar.

Ordu’nun Gülyalı ilçesinde de gelenekselleşen yufka ve diğer yiyeceklerin hazırlanması için her gün bir evde ya da bahçede bir araya gelen akraba ve komşu kadınlar, hummalı çalışma gerçekleştiriyor.

Sabahın erken saatlerinde komşu ya da akrabanın evinde buluşan kadınlar ilk önce hamur yoğuruyor. Kadınların bir kısmı hamurdan yufka, yaparken bir kısmı da hazırlanan yiyecekleri odun ateşiyle yakılan kuzinede ya da sacda pişiriyor.

“Her gün birimize yufka açıyoruz”

Ramazan ayı için ortalama 200 yufka açtıklarını belirten Fatma Keskin, “Ramazan ayında yufka olmazsa olmazlarımızdandır. Her Ramazan öncesinde mahalledeki arkadaşlarla bir araya gelerek yufka açıyoruz. Her gün birimize yufka açıyoruz. Böylece imece usulü daha çabuk şekilde yufkalarımız Ramazan ayına hazır hale geliyor.” dedi.

El açması yufkanın dışarıdan almadan daha lezzetli olduğunu aktaran Keskin, vatandaşlara yufkalarını kendilerinin açmasını önerdi.

Yufka böreğinin hem iftarda hem de sahurda tüketildiğini belirten Keskin, böylece işlerinin kolaylaştığını dile getirdi.

Ordu Hayat/Tevfik Kul 

09 Mar 2024 - 11:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul