"Bir Aradayız; Karanlığa Karşı Biz Varız!"

Ordu Kadın Platformu Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde yürüyüş düzenledi ve basın açıklaması yaparak eşitlik, özgürlük ve laiklik için mücadele ettiğini belirtti.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
"Bir Aradayız; Karanlığa Karşı Biz Varız!"
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Kadın Platformu Derneği, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlediği yürüyüş ve ardından yapılan basın açıklamasında, "Eşitlik, Özgürlük, Laiklik İçin Bir Aradayız; Karanlığa Karşı Biz Varız!" şeklinde ifadeler kullandı.

8 Mart 1857'de New York'ta dokuma işçisi kadınların daha iyi çalışma koşulları için mücadele etmelerinin anısına, kadınların hakları için mücadele etmeye devam ettiklerini belirten açıklamada, tarihten aldıkları güçle mücadele ettiklerine vurgu yapıldı. 

"Yoksullaştırıyor"

AK Parti iktidarının kadın haklarına ve toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik politikaları eleştirilirken, son yıllarda kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çekildi. İktidarın neoliberal politikalarının kadınları daha da yoksullaştırdığı ve güvencesiz çalışma koşullarını yaygınlaştırdığı ifade edildi.

Açıklamada, kadınların eşit yurttaşlık ve medeni haklarına, laik eğitim düzenine yapılan saldırılara karşı mücadele edecekleri ve yaşamın her alanında kadınların özgürleşmesi için direnecekleri vurgulandı.

Kadınların bir arada ve dayanışma içinde olduğu belirtilen açıklamada, "Öfkemizle İsyanımızla Kadın Dayanışmasını Örüyor, Yaşamı Yeniden Kuruyoruz!" denildi.

08 Mar 2024 - 20:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz