TasteAtlas Bilimsellikten Uzak!

Ordu ve Türkiye gündemini pancar çorbasıyla meşgul eden TasteAtlas sitesi hakkında açıklamada bulunan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Kabacık, TasteAtlas sitesinin yayınladığı listelerin bilimsellikten uzak olduğunu açıkladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
TasteAtlas Bilimsellikten Uzak!
TasteAtlas Bilimsellikten Uzak!
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu Üniversitesi Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Kabacık, zaman zaman yayınladığı en iyi dünya yemekleri ve tatlıları gibi listelerle gündeme gelen TasteAtlas sitesinin listelerini Ordu Hayat’a değerlendirdi.

“Çok Dikkate Alınmamalı”

TasteAtlas sitesinin yemekleri ve tatlıları nasıl değerlendirdiğiyle alakalı hiçbir verinin bulunmadığını söyleyen Dr. Mehmet Kabacık, şunları söyledi; “Dünyada ne kadar bir ilgi görüyor, ne kadar kullanıcısı var? Bu gibi bilgileri net bir şekilde bilmiyoruz. TasteAtlas sitesinde de bunu yazmıyor. Bir de bu yemekleri ya da ülke mutfaklarını derecelendirirken hangi yöntemi kullandığı ile ilgili bir bilgi de yok. Sadece kullanıcı yorumları ya da restoran müşterilerinin deneyimleri gibi bir ibare kullanıyor. Kaç kişi tarafından bir deneyim ve ne kadar bir kullanıcı yorumu olduğu hakkında da bir bilgi yok. Bu yüzden de yayınlamış oldukları sıralamalar çok dikkate alınmamalı.”

TasteAtlas Bilimsellikten Uzak!

“Pancar Çorbasının Tanınmasını Sağladı”

Yayınlanan listede pancar çorbasının sonlarda olmasına rağmen pancar çorbasının daha fazla tanınmasını sağladığını belirten Dr. Mehmet Kabacık, “En son yapmış olduğu sıralamada bizim Karadeniz Bölgesi’nin önemli gastronomik ürünlerinden biri olan pancar çorbasını sondan yedinci sırada yazmıştı. Tabii Karadeniz'de buna bir tepki oluştu. Gerçi bizim insanımızın verdiği tepki olumlu oldu. Birçok yerde pancar çorbası ikram edilirken daha çok tanınması sağlandı” dedi.

TasteAtlas Bilimsellikten Uzak!

“Bilimsellikten Uzak Bir Liste”

Dr. Mehmet Kabacık, listenin bilimsellikten uzak kaldığını vurgulayarak, “Liste incelediğinde bir tezatlık olduğu görülüyor. Çünkü pancarla aynı özelliklere sahip kereviz ve karnabahar gibi sebze yemekleri üst sıralarda yer alıyor. Eğer pancar çorbası olumsuz bir not alıyorsa onların da alması gerekiyor. Çünkü içerik ve lezzet olarak birbirine benziyorlar. O yüzden bu listeyi çok bilimsel olarak görmüyorum” ifadelerini kullandı.

TasteAtlas Bilimsellikten Uzak!

“Lezzetlerin Kabul Görmüşlüğüne Bakılır”

“Lezzetlerin toplum içerisinde kabul görmüşlüğüne bakılır. Nitekim pancar çorbasının da Karadeniz bölgesinde kabul görmüşlüğü oldukça yüksek düzeyde. O yüzden TasteAtlas sitesinin bu değerlendirmesini de çok doğru değil” diyen Dr. Mehmet Kabacık, sözlerini şu şekilde tamamladı; “Fransa'da yapılan bir aşçılık yarışmasında aşure dünyada şampiyon olmuştu ve altın madalya almıştı. Aşçılık alanındaki uzmanlar tarafından yapılan bir çalışmaydı. TasteAtlas'ın bu sıralamasını yaparken aşçılar ve gastronomi uzmanları bu işin içerisinde olup olmadığını bilmiyoruz. Bu yüzden bilimselliği tartışılır. Ancak TasteAtlas’ın son yayınladığı en iyi tatlılar listesine Maraş dondurması ve Antep baklavasının girmesi olumlu bir durum.”

Özel Haber: Soner Özdemir

08 Mar 2024 - 17:10 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir