"Kadının Hakkını Savunacağız"

Atatürk Düşünce Derneği Ordu Şube Başkanlığı, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, kadın hakları ve eşitlik mücadelesine dikkat çekti.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Atatürk Düşünce Derneği Ordu Şube Başkanlığı, 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir basın açıklaması düzenledi. Dernek Başkanı Nilhan Emeç, şu sözlerle açıklamalarda bulundu:

"Bugün, 8 Mart'ın kökleri tarihin derinliklerine dayanmaktadır. 1857 yılında New York'ta dokuma işçisi 40.000 kadın, eşit işe eşit ücret, çalışma saatlerinde azalma ve doğum izni gibi haklar için grev yapmıştır. Ancak grev esnasında çıkan yangında fabrikaya kilitlenen işçilerden 129 kadın hayatını kaybetmiştir. 

"Benimsenmeli" 

1975 yılından bu yana, hakları için mücadele eden emekçi kadınlar anısına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır. Ancak her gün pek çok kadın katledilirken, çalışma hayatında ayrımcılığa ve mobing'e uğrarken, çocuk yaşta kızlar evlendirilirken, bugün kutlama günü değil yas günüdür. Bu nedenle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Ey kahraman Türk kadını, sen yerlerde sürüklenmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın...' sözünü benimsememiz gerekmektedir. Ancak o zaman bu gün sadece bir kutlama günü olabilir." 

08 Mar 2024 - 16:42 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Sibel Yılmaz