Soba Zehirlenmesine Karşı Dikkat!

Altınordu ilçesinde soba satışı yapan Mehmet Baş, son yıllarda özellikle kırsal kesimlerde kullanılan sobanın, baca temizliğinin hayati öneme sahip olduğunu söyledi.

Burak  Yıldız
Burak Yıldız Tüm Haberleri
Soba Zehirlenmesine Karşı Dikkat!
Haber albümü için resme tıklayın

Ordu’da kış aylarının başından bu yana devam eden soba satışları devam ediyor. Kırsal kesimde yaşayan vatandaşlar hem soba hem de kuzineye ilgi gösteriyor.

Soba kullanımında dikkat edilmesi gereken önemli hususun baca durumu olduğunu aktaran Baş, bacaların sık sık kontrol edilmesinin şart olduğunu dile getirdi.

Sobalardan kaynaklanan zehirlenmelerin genellikle baca ile ilgili olduğuna dikkat çeken Mehmet Baş, baca çekiminin iyi olması gerektiğini belirtti.

Soba Zehirlenmesine Karşı Dikkat!

"Kömür Atmayın"

Özellikle baca mahyasının en az yarım metre, tercihen 80 santim geçmesi gerektiğini ifade eden Baş, kömür atarken ve yatmadan önce dikkat edilmesi gereken noktalara vurgu yaptı. Yatmadan önce kömür atmanın zehirlenmelere yol açabileceğini belirten Baş, bu işlemin 2-3 saat öncesinde yapılması gerektiğini ifade etti.

Sobaların da döküm ve sacdan olması gerektiğinin altını çizen Mehmet Baş, merdiven altı üretilen sobaların kullanılmaması gerektiğini savundu.

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber

08 Mar 2024 - 12:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul