Memurlar Tepkisini Sürdürüyor

Teç Sen Genel Başkanı Ümit Demirel, Yüzde 2 örgütlenme barajı üzerindeki sendika üyesi memurlara aylık 538 TL toplu sözleşme ikramiyesi ödenmesini öngören ikinci fıkrasının iptal edildiğini açıkladı. Memurların tepkisi ise gecikmedi.

Sibel Yılmaz
Sibel Yılmaz Tüm Haberleri

Teç Sen Genel Başkanı Ümit Demirel, Yüzde 2 örgütlenme barajı üzerindeki sendika üyesi memurlara aylık 538 TL toplu sözleşme ikramiyesi ödenmesini öngören ikinci fıkrasının iptal edildiğini söyledi.

Mevcut durumda, 538 TL toplu sözleşme ikramiyesi yerine 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi birinci fıkrasında öngörülen aylık 190 TL toplu sözleşme desteğinin tüm memurlara ödenmesi hususunun gündeme geldiğini aktaran Demirel, bu şekliyle, 190 TL toplu sözleşme desteği üyenin ödediği aidatın altında kaldığını, sendika üyesi memurların yüzde 90’ına aylık 348 TL eksik ödeme durumu ortaya çıktığını dile getirdi.

"Mağdur Edildi"

Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü; “TEÇ-SEN olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üyemizin menfaati ne ise onu yapar, 4688 sayılı Kanunun öngördüğü en alt üye aidatı ne ise aidatları o sınıra çeker, üyelerimizin maddi kaybının olmamasını sağlarız. Ancak, gözden kaçırılmaması gereken başka hususlarda vardır. Memurlar bu duruma nasıl geldi? Kaş yapalım derken göz nasıl çıkarıldı? Bunların da kamuoyu tarafından bilinmesi önem arz etmektedir. Maalesef, toplu sözleşme masasına oturan siyasallaşmış konfederasyonların sendikal oligarşilerini kurmak için yaptıkları icraat ve attıkları adımlar yine memurları mağdur etmiştir.

Örgütlenme özgürlüğünü yok etmek üzere dayatılan %1 ve %2’lik sendika örgütlenme barajı ve son toplu sözleşmede dayatılmaya çalışılan dayanışma aidatı da bu zihniyetin mahsulüdür. Her defasında memurları mağdur etmiştir. Örneğin; memurları sendikal örgütlenmeye teşvik etmek üzere 2005 yılından itibaren ödenen toplu sözleşme ikramiyesi, Ağustos 2021 ayında imzalanan 6’ncı Dönem Toplu Sözleşmede 135 TL’den 400 TL’ye çıkarılırken 400 TL’yi almak için sendikalara %1 örgütlenme barajı getirilmiş, bu baraj Danıştay kararı ile yıkılmıştır.”

  

07 Mar 2024 - 23:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Hayatgazetesi Ordu