“Bu Nasıl Emekliler Yılı?”

Geçtiğimiz gün cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz” açıklaması üzerine emekli maaşına zam gelip gelmeyeceği gündeme oturdu. Emeklilere yapılması beklenen zamma ilişkin açıklamalarda bulunan Ahmet Zafer, Asgari ücretin altında nasıl geçinmemizi bekliyorlar? On bin lira ile nasıl emekliler yılı oluyor?” dedi.

Nergis KOBAK
Nergis KOBAK Tüm Haberleri
“Bu Nasıl Emekliler Yılı?”
“Bu Nasıl Emekliler Yılı?”
Haber albümü için resme tıklayın

Geçtiğimiz gün Kütahya’da partisinin mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı ömrünü kendisinin ve ailesinin geçimi için harcamış vatandaşlarımız için yeterli mi? Elbette değil. Peki, emekli maaşlarını arzu ettiğimiz düzeye nasıl yükselteceğiz? Devlet ve millet olarak daha fazla çalışacak, daha çok gelir elde edecek, ortaya çıkan kazançtan da emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz.” İfadelerini kullandı.

Erdoğan’ın açıklamaları üzerine, emeklilere zam yapılıp yapılmayacağı gündeme oturdu.

“Bu Nasıl Emekliler Yılı?”

“Yan Geliri Olmayan Emekli Ölü Demektir”

Emeklilere yapılması beklenen zamma ilişkin açıklamalarda bulunan Ahmet Zafer, “2020’nin mayıs ayında emekli oldum. 25 yıl özel sektörde çalıştım. 8250 prim günüm var. Yüksek primden ödendi sigortam. Düşük maaşlıları yüksek prim ödeyenlere yaklaştırdılar. Bu kadar çalışmamız boşuna olmuş oldu. Karşılığını alamıyoruz, alacaklı kaldık. 2000’den sonra emeklilere maaş düzenlemesi yapılmadı. 2008’den sonra hep düştü. Şimdiki emekli maaşı ile sadece ev kirasını verirsin anca. Kirayı verirsin oturursun. Yemeyeceksin, torununa bir şey almayacaksın, evine harcama yapmayacaksın, anca o zaman olur. Yan gelirin olmadıktan sonra emekli demek ölü demektir. Benim anlamadığım şey, 2024 yılını Tayyip bey emekli yılı ilan etti. Hayırlı olsun. Emekliler ile konuşuyorum hepsi şikâyet ediyor. Nasıl emekliler yılı bu?” dedi.

“Bu Nasıl Emekliler Yılı?”

“6 Aylık Enflasyon Farkımız Verilsin”

“Bu hükumet emeklilerden aldığı aylıktan geçiniyor” diyen Zafer, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Emekli maaşı düzenlemesi yapılsın. Enflasyona göre 6 aylık farkımız verilsin. Ben bunu istiyorum. Seçim zamanı var %50 zam ile ikramiyeyi 3.000’e çıkarıyor ve bunu büyük bir zammış gibi gösteriyor. Şu an asgari ücret şu an 17.000 lira. Askeri ücret ne demek, Geçinebilmek için en az olması gereken para demek. Asgari ücretin altında nasıl geçinmemizi bekliyorlar? On bin lira ile nasıl emekliler yılı oluyor?”

Özel Haber/Nergis Kobak

02 Mar 2024 - 09:00 Ordu- Gündem

Mahreç  Nergis Kobak