Bankalar Ödemelerde Sıkıntı Yaşıyor!

Türkiye'nin dış ticaretindeki belirsizlikler ve ABD'nin yaptırımları, bankaları tedirgin ediyor. Ocak ayında Türkiye'nin ihracatı son 20 ayın en düşük seviyesine geriledi. Türk bankaları, ödemelerde sorunlar yaşarken, ABD'nin yaptırımları nedeniyle dolar erişimlerini koruma çabası içindeler.

Uğur Kahyaoğlu
Uğur Kahyaoğlu Tüm Haberleri

Türkiye'nin dış ticaretindeki zorluklar, özellikle bankaları tedirgin ediyor. Ticaretteki belirsizlikler ve hedef alınan yaptırımların etkisiyle, Türkiye'nin ihracatı Ocak ayında son 20 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'nin Rusya'ya ihracatı geçtiğimiz Ocak ayında bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 39,5 oranında azalarak 628 milyon dolara geriledi. Bu düşüş, ticaretteki belirsizliklerin ve yaptırımların etkilerini net bir şekilde ortaya koyuyor.

Özellikle ABD'nin uyguladığı yaptırımların etkisiyle Türk bankaları zor günler geçiriyor. Ödemelerde yaşanan sorunlar, bankaların tedirginliğini artırıyor. Türkiye'nin Rusya'dan aldığı ham petrol için ödemelerde karmaşıklık yaşanırken, Rusya'nın da Türkiye'ye yaptığı ödemelerde güçlükler ortaya çıkıyor. Bu durum, ticaretin sekteye uğramasına ve bankaların güvenliğine yönelik endişelerin artmasına neden oluyor.

Türk bankalarının üst düzey yöneticileri, ABD'nin ikincil yaptırımlarının etkisiyle dolar erişimlerini koruma çabası içine giriyorlar. CEO'ların, ABD'nin yaptırım uyguladığı kurumlarla iş yapmamak adına ciddi çaba gösterdikleri belirtiliyor. Ancak bu çabaların yeterli olup olmayacağı ise belirsizliğini koruyor.

ABD'li yetkililerin uyarıları da Türkiye'deki iş dünyasını endişelendiriyor. ABD, Türkiye ve diğer ülkeleri ziyaret ederek, ABD'nin yaptırım uyguladığı kurumlarla iş yapmaları halinde G7 ülkelerinin piyasalarına erişimlerini kaybedebilecekleri uyarısında bulunuyor.

01 Mar 2024 - 18:49 - Ekonomi

Mahreç  Uğur Kahyaoğlu