Eskisi Kadar Talep Görmüyor!

Yılların ayakkabı boyacısı Ordulu Necmi Aktepe, ayakkabı boyama işinin eskisi kadar talep görmediğini açıkladı.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri

Ağırlaşan ekonomik kriz pek çok kesim gibi sokaklarda sandıkları ile ayakkabı boyacılığı yaparak geçimini sağlayanları da etkiledi.

Derinleşen ekonomik kriz her geçen gün farklı sektörlere darbe vuruyor. Temel tüketim ürünlerine, akaryakıta, iğneden ipliğe her şeye her gün zam geliyor. Yüksek enflasyon ve sürekli fiyatı artan ürünler, vatandaşların alım gücünü her geçen gün daha da düşürüyor. Krizden etkilenenlerin en başında ise gündelik işlerde parça başı çalışan emekçiler oluyor. Bu kesimlerden biri de ayakkabı boyacıları…

Boyama İşi Çıkmıyor

Ordu’nun Altınordu ilçesinde uzun yıllardan bu yana ayakkabı boyacılığı yapan Necmi Aktepe, eskisi kadar ayakkabı boyama işi çıkmadığından dert yandı.

Ayakkabı boyama malzemelerinin de pahalandığını aktaran Necmi Aktepe, “Şu anda ayakkabı boyatma ve bakımına eskisi gibi ilgi yok. Hammaddeler ve malzemeler aşırı derecede pahalandı, pahalanınca da ayakkabı boyatma işleri düştü. Kendin alıp boyamak istesen o daha pahalı oluyor.” dedi.

“Boyama Maliyeti de Yüksek”

Masrafların çok arttığına dikkati çeken Aktepe, şunları ifade etti; “Geçmiş yıllara göre işler tabi ki azaldı, masraflar arttı. Boyalarımız 20-25-30 nubuk boyalarıdır. 50-100 lira arası değişiyor. Bu boyama fiyatları boyacılara göre değişiyor. Kira verenler var, onlar bu fiyatların daha yükseğine boyuyor.”

Ordu Hayat/Mustafa Özdoğru ( Özel Haber)

29 Şub 2024 - 12:40 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Mustafa Özdoğru