Zirai Don Uyarısı! Fındık Ciddi Zarar Görebilir!

Zirai don tehlikesinden bahseden TZOB Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, sürpriz yağacak bir karla birlikte fındığın ciddi zarar görebileceğini vurguladı.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri

Hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesinden dolayı üreticiler tedirgin olurken, Mart ya da Nisan ayında yaşanacak bir don olayında fındığın zarar görebileceği belirtildi.

Son günlerde hava sıcaklığının yeniden artmasıyla beraber bazı bölgelerde fındık dallarında tomurcukların patladığı görüldü. Üreticilere uyarılarda bulunan Soydan, Ordu’da şu an için fındıkta bir sorun görünmediğini ama tehlikenin de henüz geçmediğini söyledi.

“Ciddi Bir Zarar Görebilir”

Fındıkta don riskinin devam ettiğini aktaran Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, “Şimdiye kadar hava koşulları fındık için ideal geçti diyebiliriz ama her şey bir anda değişebilir yani şu an bunun garantisini kimse veremez. Sıcak ve güneşli havalarda oluşabilecek tomurcuk patlamaları ve bunun hemen peşinden yağan sürpriz bir karla birlikte fındık ciddi zarar görebilir. Nisan ayından sonra don tehlikesi büyük ihtimalle sona erer ve üreticilerimiz rahat bir nefes alırlar. Maalesef geçmiş dönemlerde bu tarz olumsuzluklar yaşandı ve rekolte kayıpları oluştu. Üreticilerimiz de bunu bildiği için tedirgin oluyor. Umarım bu sene böyle bir şey yaşanmaz.” diye konuştu.

Üreticilerinin bir yandan do riskini düşünüp, bir yandan da bahçe bakımlarına devam ettiğini aktaran Soydan, mevcut destek ödemelerinin yetersiz kaldığını en azından alan bazlı gelir desteğinin 500 lira olarak revize edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Ordu Hayat/Mustafa Özdoğru( Özel Haber)

29 Şub 2024 - 12:10 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Mustafa Özdoğru