Fındıkta Büyük Sürpriz: Üreticiler Kazandı!

İlk defa bu sene fındık fiyatlarında büyük sürpriz yaşandığını açıklayan Yılmaz Bindaş, tekelci firmaların oyunlarının bozulduğunu ve üreticinin kazandığını söyledi. Bindaş ayrıca fındık fiyatlarının daha da yükseleceğini açıkladı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Yeni yılda fındık fiyatlarının artışını değerlendiren Bindaş Fındık İşletme Sahibi Yılmaz Bindaş, üreticinin elindeki fındığı tutmasının fındık fiyatlarında etkilerini açıklayarak değerlendirmede bulundu. TMO’nun fındık taban fiyatının düşük kaldığını ifade eden Yılmaz Bindaş, üreticinin masraflarının yüksek olduğundan dolayı elindeki fındığı masrafların altında fiyatlardan satmadığını açıkladı.

“Üretim Maliyetlerinin Altında”

Yılmaz Bindaş, fındığın üretim maliyetlerine dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı; “Fındık piyasasında fiyat istikrarının sağlanması için görev yapan TMO’nun 2023 destekleme alım fiyatları, fındığın üretim maliyetlerine ve piyasa gerçeklerine göre düşük kaldı. Ayrıca sezonun ilk başlarında oluşan serbest piyasa fiyatları hasat işçiliği, nakliye, patoz ücretleri vb. giderleri karşılayamaması neticesinde piyasaya fındığı zaruri haller dışında üreticinin ürününü satmaya istekli olmaması arzı azalttı” dedi.

Fındıkta Büyük Sürpriz: Üreticiler Kazandı!

“Üretici Fındığı Elinde Tutuyor”

Üreticinin fındığı elinde tutmasından dolayı fındık fiyatlarının arttığını vurgulayan Yılmaz Bindaş, “İktisadi kurallar gereği arz talepten düşük kalınca denge noktasına kadar fiyatlar yukarı hareket etti. Piyasa kısa süreli ihtiyaçlarını tamamlayınca arz yüksek döneme girildi ve fiyatlar yine arz talep dengesine göre şekillendi ki bu süreç böyle devam edecek” diyerek artışın süreceğini öngördü.

“Piyasaya Yoklama Yapıyor”

Sezon başında tekelci firmanın düşük fiyat açıkladığı ancak yeterince fındık alamayınca bu fiyatını güncellediğini söyleyen Yılmaz Bindaş, “TMO’nun 85 TL bandında fiyat açıkladığında Ferrero firması 80 TL fiyat açıklamış fakat kısa sürede arz azalmış bu fiyatlardan yeterince mal alamamıştı. Bir süre sonra 98 TL fiyat belirledi fakat arz yine istediği gibi olmadı. Şimdi ise kaça satarsınız diye piyasaya yoklama yapıyor” dedi.

Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 120’ye yakın ülkeye fındık ihracatının yapıldığını sözlerine ekleyen Yılmaz Bindaş, fındıkta Pazar sorunu olmadığını belirterek katma değerli ürün şeklinde satılması gerektiğini açıkladı.

Özel Haber: Soner Özdemir

26 Şub 2024 - 16:30 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Soner Özdemir