Fındıkta Tedirginlik Sürüyor

Hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı fındığı büyük bir riskin beklediğini belirten Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, “Fındık açık tarım ürünü olduğu için tamamen Allah ile bitki arasında” diyerek tedirginliğin sürdüğünü açıkladı.

Mustafa Özdoğru
Mustafa Özdoğru Tüm Haberleri

Hava sıcaklıklarının Şubat ayı genelinde yüksek olması üreticileri tedirgin etmeye devam ederken, uzmanlar da don olması durumunda yapacak bir şey olmadığını söylüyor.

“Bahçe Bakımlarını Yapacağız”

Şensoy, ‘Şubat ayını Mayıs, Haziran ayı gibi yaşadık’ diyerek şu uyarılarda bulundu; “Böyle bir Şubat ayı nadiren yaşanmıştır. Hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde, risk büyük. Fındığın yaprakları da erken açacak. Yapacak bir şey yok. Fındık açık tarım ürünü olduğu için tamamen Allah ile bitki arasında. Üreticiler olarak bizlerin çok fazla müdahale etme şansımız olmuyor. Müdahale etsek de etkisi yüzde 10-15’i geçmiyor. Biz elimizden gelen bahçe bakımlarını yapacağız. Gerisini de Allah’a bırakacağız.”

“Don Algısı Var”

Şensoy, piyasada 2004 ve 2014’te büyük bir don olduğu, 2024’te de çok büyük bir don olacağı algısı yaratıldığına söyleyerek, “Bunu bekleyip göreceğiz. 10 sene bir fındığa don vuracak diye bir şey yok. Fındık coğrafyamızda hemen hemen her sene don olayı gerçekleşiyor ama bazen nispi olarak oluşuyor. Verdiği zarar yüzde 10-20 oluyor. Çok büyük bir don olayı olacağını şimdiden kestiremeyiz. Tabi ki havaların çok sıcak gitmesi büyük bir risk teşkil ediyor. Bakımları yapıp beklemeliyiz. Risk fındık çuvala girene kadar var” İfadelerini kullandı.

Ordu Hayat/Tevfik Kul ( Özel Haber)

24 Şub 2024 - 10:20 Ordu/ Ordu- Gündem

Mahreç  Tevfik Kul