Önerge İle İstifaya Çağırdı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’na depremde kaybolan çocuklarla ilgili sorular yönelten CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, verdiği önerge ile Bakan Mahinur Özdemir Göktaş’ı istifaya çağırdı.

Soner Özdemir
Soner Özdemir Tüm Haberleri

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nı hazırladığı önerge ile istifaya çağırdı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’a dönük hazırladığı önergede bakanın kaybolan depremzede çocuklar için açıklama yapmasını isteyen Adıgüzel, bakanın yaptığı açıklamada “1912 depremzede çocuğumuzun hiçbirinin kaybolmadığını yinelemek isterim” dediğini oysa İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin depremde kaybolan çocukları aramakta olduğunu belirtti. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 81 ilde kayıp çocuklarla ilgili yazı gönderdiği bilgisinin ve Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün depremzede 26 kayıp çocuğa ilişkin 12 Şubat tarihli İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine yazdığı yazının evrakının mevcut olduğunu belirten Adıgüzel şu soruları yöneltti:

1. Devlette bütünlük esası gereği, diğer bir bakanlığın tespit ettiği ve özellikle bakanlığınızı ilgilendiren bu konuda yaptığınız açıklamanın yanlış olduğu görülmektedir. Kamuoyunu yanlış bilgilendirmenizin gerekçesi nedir?

2. Millî Eğitim Bakanlığı’ndan gelen evrak ve ilave bilgiler ışığında daha önce bu konuda kamuoyu ile paylaştığınız bilgiyi doğru rakamlarla düzeltip konunun gerçek boyutunu ortaya koymayı düşünüyor musunuz?

3. Kayıp çocukların bazı vakıf ve cemaatlerin elinde olduğuna ilişkin iddialar gereği, İçişleri Bakanlığı ile eşgüdüm sağlanarak ve konunun hassasiyeti göz önünde bulundurularak ivedilikle bir çalışma yapacak mısınız?

4. Ülkede aile ve çocuklardan birinci derecede sorumlu bakanlık olarak resmi evrakta en az 26 çocuğun kaybı karşısında, kamuoyuna yaptığınız bu yanlış açıklamanın gereği ve 1 saatin bile önemli olduğu böylesi bir hassas konuda zaman kaybına neden olmanız sebebi ile bakanlıktan istifa edecek misiniz?

Adıgüzel aynı konuda İçişleri Bakanlığı’na da acilen operasyon başlatılması ve kayıp çocukların bazı vakıf ve cemaatlerin elinde olduğu iddialarını da sordu:

1. Kayıp çocukların bazı vakıf ve cemaatlerin elinde olduğuna ilişkin iddialar gereği, İçişleri Bakanlığı olarak, ilgili bakanlıklarla eşgüdüm sağlanarak ve konunun hassasiyeti göz önünde bulundurularak ivedilikle bir kovuşturma yapacak mısınız?

2. Bölge ile sınırlı kalmayıp tüm Türkiye ve bu yapıların yurt dışı bağlantılarının da araştırılması ve çocukların bulunması için ivedilikle bir operasyon yapmayı düşünüyor musunuz? 

24 Şub 2024 - 10:10 Ordu/ Ordu- Siyaset

Mahreç  Soner Özdemir